Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sýria
Tisíce Sýrčanov nemajú kam utiecť pred vojnou. Foto: SITA/AP
9. februára 2016 SprávySvet od SITASITA Diskusia(10)

V obkľúčených mestách v Sýrii uviazlo viac než milión ľudí

New York 9. februára (WebNoviny.sk) – V obkľúčených mestách v Sýrii uviazol vyše milión ľudí. Uvádza sa to v správe projektu Siege Watch, ktorý založili v Holandsku sídliaca skupina PAX a washingtonský Syria Institute, informovala dnes agentúra AP. Obe ustanovizne súčasne upozornili, že OSN vo svojich dokumentoch uvádza len polovičný počet ľudí, ktorí uviazli v obkľúčených mestách. V súvislosti s tým na adresu OSN uvádzajú, že podceňuje rozsah tejto krízy, čo má okrem iného dôsledky v podobe nedostatočného objemu humanitárnej pomoci.

Ďalší osud obkľúčených miest sa stal jednou z hlavných tém mierových rokovaní, ktoré sa nedávno začali v Ženeve, ale boli až do 25. februára prerušené v dôsledku mohutnej ofenzívy sýrskej armády v provincii Aleppo. Tento postup pozemných jednotiek, podporovaných ruským letectvom, vyvolal ďalší exodus sýrskych utečencov, ktorí sa snažia dostať do bezpečia v susednom Turecku. V správe Siege Watch sa uvádza, že v Sýrii je v obkľúčení 46 lokalít, v ktorých uviazlo 1,09 milióna ľudí. Zdroje OSN pritom uvádzajú len 18 takýchto miest a obcí.

Nemajú jedlo ani lieky

S odvolaním sa na očitých svedkov – miestnych obyvateľov, poslancov či novinárov – sa v správe ďalej píše, že ľudia v obkľúčených mestách sú často nútení žiť bez dodávok elektriny a tečúcej vody. Nemajú sa ako dostať k potravinám, lekárskej pomoci ani pohonným hmotám. Zaznamenané boli úmrtia v dôsledku podvýživy, podchladenia i otravy po skonzumovaní pokazených potravín. Blokáda niektorých komunít trvá už mesiace či dokonca roky.

Údaje Spojených národov sú podľa Siege Watch pre mnohých smerodajné, čo vedie k tomu, že objem humanitárnej pomoci pre sýrskych civilistov je nedostačujúci. OSN svoju bilanciu bráni tým, že je dôsledkom odlišnej definície obkľúčenej lokality. OSN ju za takú považuje vtedy, keď sú splnené tri kritériá: oblasť je obkľúčená ozbrojencami, nie je možná pravidelná humanitárna pomoc a civilisti – vrátane chorých a zranených – nemôžu do lokality vstúpiť ani ju opustiť.

Agentúra AP uviedla, že OSN v súvislosti s krízou v Sýrii zaviedla aj termín “civilisti, ku ktorým je sťažený prístup”, a odhaduje, že v krajine ich je až 4,5 milióna. Ide o ľudí, žijúcich v oblasti, kam nie je možný pravidelný prístup humanitárnych organizácií v dôsledku toho, že jedna zo strán konfliktu im odmieta povoliť vstup.

Vojna ľudí odrezala od sveta

Organizácia Lekári bez hraníc (MsF) vo svojom vyhlásení konštatovala, že v obkľúčených mestách v Sýrii žije 1,9 milióna ľudí. MsF pritom za obkľúčenú lokalitu považujú každú, okolo ktorej sú strategické bariéry ( vojenské i nevojenské), brániace pravidelným a bezpečným dodávkam humanitárnej pomoci a evakuácii civilistov. MsF nerozlišujú, či sú civilisti blokádou úplne odrezaní od sveta alebo je k nim “len” sťažený prístup, pretože “dopady na zdravie sú v oboch prípadoch rovnaké”.

MsF vo svojej správe konštatujú, že obliehajúca strana takmer nikdy nepovolí pomoc v podobe dodávok liekov a zdravotníckeho materiálu a evakuácia chorých je tiež ojedinelá. AP citovala správu MsF o obkľúčenom meste Madájá, kam sa v januári po dlhom čase podarilo dopraviť humanitárnu pomoc. Odvtedy tam však od hladu zomrelo ďalších najmenej 16 ľudí a viac ako 33 hrozí smrť v dôsledku podvýživy.

Madájá je jednou z posledných oblastí pod kontrolou povstalcov, nachádzajúcich sa medzi metropolou Damask a libanonskými hranicami. Mesto od vlaňajšieho júla obliehajú vojenské sily verné prezidentovi Bašárovi Asadovi a bojovníci zo spojeneckého militantného hnutia Hizballáh.

Odporúčané články

Saudská Arábia môže vyslať do Sýrie pozemné jednotky Vo vojne v Sýrii zahynulo v roku 2015 vyše 55 000 ľudí

Témy

Diskusia

PHÆTON Severní Korea vypustila na oběžnou dráhu dva objekty denik.cz/ze_sveta/severni-korea-vypustila-na-obeznou-drahu-dva-objekty-20160208.html Výborná správa pre svet: Máme jména tisíců amerických agentů, chlubí se hackeři. Jde o dvě třetiny FBI novinky.cz/zahranicni/amerika/394305-mame-jmena-tisicu-americkych-agentu-chlubi-se-hackeri-jde-o-dve-tretiny-fbi.html Hacker Publishes Over 9,000 Stolen DHS Employee Details Ahead of FBI Agent Database... PHÆTON Grafika: Hákové kříže i žhářství v domovech běženců. Agresivita radikálů v Německu razantně roste zpravy.aktualne.cz/zahranici/uprchlicke-ubytovny-v-nemecku-castym-tercem-ultrapravice/r~98fead48ca6b11e5bb3a0025900fea04/ Stanovisko k aktuálnímu tématu infekce virem zika (tisková zpráva SPsNpO) czechfreepress.cz/vase-free-zona/stanovisko-k-aktualnimu-tematu-infekce-virem-zika-tiskova-zprava-spsnpo.html NATO PROPAGANDA: FRANCÚZSKE MÉDIÁ POUŽÍVAJÚ RUSKÉ ZÁBERY NA UKÁZANIE ÚSPECHOV' KOALIČNÝCH LETECKÝCH ÚDEROV V... PHÆTON Sýrske vojská za pomoci VKS RF dobili niekoľko miest, ktoré boli štyri roky v obkľúčení nepravidelnej armády uSSraelských bastardov ISIS a západným bastardom to bolo u pixi, lebo ich držali v obkľúčení teroristickí spojenci! Erdogan slíbil zaplavit Evropu běženci: "Co... pomsta Merkelová !!! je udajne zhrozená,možno je to pomsta za blokádu Leningradu Čo sa chce postaviť do role pokračovateľky Hitlera??? Rusí máju z Nemcami veľmi zle skúsenosti,zavraždili im cca 20 miliónov ľudí,na to sa len tak nezabúda. Nemecko počas vlády Merlkelovej... Zúriacibýk Všetky tie bludy, prehlásenia Kerryho na adresu vedenia Ruska, vyjadrenia Merkelovej, že je zhrozená z bombardovania v Sýrii, príprava Saudov a Turkov na pozemné operácie v Sýrii, prehlásenia náčelníka Nato na adresu Ruska, to všetko je len informačná vojna. Nič...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

DRAN.sk

Autolike.sk

NAJKY.sk

Byvanie je hra

Podnikam.sk

Dámskajazda

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...