V okolí jadrovej elektrárne v Černobyle namerali zvýšené koncentrácie gama žiarenia, odborníci majú vysvetlenie (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Černobyľ
Odstavená jadrová elektráreň Černobyľ na Ukrajine. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 25. februára 16:55

Ukrajinský úrad pre jadrovú reguláciu zaznamenal v okolí jadrovej elektrárne v Černobyle po jej obsadení ruskou armádou vyššie koncentrácie gama žiarenia.

Veľké množstvo ťažkej techniky

Štátna inšpekcia pre jadrovú reguláciu Ukrajiny v piatok informovala, že v oblasti zaznamenali zvýšené hodnoty gama žiarenia, no neuviedla podrobnosti.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Pripísala to „narušeniu vrchnej vrstvy pôdy pohybom veľkého množstva ťažkej vojenskej techniky v uzavretej oblasti a následnému rozptýleniu kontaminovaného rádioaktívneho prachu do ovzdušia“.

Rusi vraj elektráreň chránia

Ukrajinské úrady informovali, že Rusko vo štvrtok po ťažkých bojoch prevzalo kontrolu nad elektrárňou a okolím.

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, naopak, tvrdí, že ruskí vojaci chránia zariadenie, aby zabránili možným „provokáciám“ a trvá na tom, že úroveň radiácie sa nezmenila.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu sídliaca vo Viedni uviedla, že ich ukrajinská strana informovala o prevzatí elektrárne Rusmi, pričom dodala, že odtiaľ nehlásia žiadne obete ani škody na zariadení.

Hodnoty radiácie na Slovensku

Hodnoty radiácie v ovzduší na Slovensku sú aktuálne na úrovni dlhodobého prírodného pozadia. V súvislosti s medializovanými informáciami o zvýšení radiácie v okolí ukrajinskej jadrovej elektrárne Černobyľ o tom informuje rezort životného prostredia.

Hodnoty radiácie podľa ministerstva monitorujú odborníci Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v desaťminútových intervaloch. Verejnosť môže dáta vidieť v reálnom čase na stránke www.shmu.sk.

„Interpretácia každého zvýšenia hodnôt musí brať do úvahy všetky činitele, ktoré môžu zvýšenie spôsobiť, tak umelé ako aj prírodné. Odborníci zo SHMÚ aj z Ministerstva životného prostredia SR situáciu priebežne monitorujú a vyhodnocujú,“ uvádza ministerstvo. Zároveň dodáva, že na monitorovaní spolupracujú aj s maďarskou meteoslužbou.

Najhoršia jadrová katastrofa v dejinách

Jadrová elektráreň v Černobyle sa nachádza asi 130 kilometrov severne od Kyjeva, bola v roku 1986 miestom najhoršej jadrovej katastrofy v histórii. Do vzduchu sa vtedy uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, východnú Európu a Škandináviu. Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska. Z okolia elektrárne evakuovali asi 200-tisíc ľudí a zariadenie zakryli betónovým sarkofágom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Igor Konašenkov
Firmy a inštitúcie MAAE Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu