Východ Slovenska potrápili silné búrky, meteorológovia zvýšili výstrahu pred dažďom na 2. stupeň

dážď, búrka
Foto: ilustračné, Getty Images

Intenzívne zrážky v stredu zasiahli predovšetkým juh a východ krajiny. V okrese Prešov vyhlásili mimoriadnu situáciu. Ako informuje stránka iMeteo.sk, vyliala sa rieka v obci Kapušany. Zaplavené sú polia a záhrady obyvateľov.

Niektoré miesta boli bez elektriny

Stúpajúca hladina v korytách riek tlačí podpovrchovú vodu hore. Podľa portálu východ Slovenska najprv potrápili silné búrky s intenzívnou bleskovou činnosťou a na niektorých miestach dočasne vypadla elektrina.

„Búrky však ustali a prešli do dlhotrvajúceho dažďa. Na niektorých miestach spadlo aj 80 mm zrážok. Korytá riek sa začínajú plniť a vylievať, na mnohých miestach pôda už totiž nedokáže vsiaknuť vodu,“ upozorňuje portál. Už o piatej hodine ráno bola zaplavená cesta v Haniske pri Košiciach. Zrážky by mali postupne slabnúť v stredu podvečer.

Výstrahy pred dažďom aj vetrom

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu 2. stupňa pred dažďom pre niektoré okresy Banskobystrického, Košického, Prešovského a Žilinského kraja.

„Ojedinele sa očakáva výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 55 – 80 mm. Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Pravdepodobnosť škôd je vysoká,“ upozorňujú meteorológovia. Výstraha platí do 20:00. Pre Trenčiansky a Nitriansky kraj platí v rovnakom čase výstraha pred dažďom 1. stupňa.

shmu, výstraha, dážď
Reprofoto: www.shmu.sk

Pre Košický kraj SHMÚ vydal aj výstrahu 1. stupňa pred vetrom, platiť bude do 18:00. „Ojedinele sa očakáva vietor, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť okolo 12 m/s a krátkodobo rýchlosť 65 – 85 km/h. Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“uvádza SHMÚ.

shmu, výstraha, vietor
Reprofoto: www.shmu.sk
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom