V opozícii sa začne boj o NKÚ, záujem o úrad má SaS aj SDKÚ

SDKÚ DS odštartovala predvolebnú kampaň
Krsta volebného autobusa SDKÚ-DS v Modre. Modra, 15. január 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 25. apríla (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS má záujem obsadiť niektorý z postov, ktoré premiér Robert Fico núka opozícii.

„Na podpredsedov parlamentu sme si nenárokovali, lebo sme rešpektovali výsledok volieb, ale pri ďalších pozíciách máme svoje predstavy aj návrhy. Verím, že sa dohodneme. Je to prirodzené. Očakávame pochopenie od našich partnerov,“ povedal pre agentúru SITA poslanec NR SR za SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

SDKÚ-DS už má kandidáta do Fiškálnej rady, a to Ľudovíta Ódora, ktorý bol ekonomickým poradcom premiérky Ivety Radičovej a na viceguvernéra Národnej banky Slovenska Jána Tótha. „Na predsedu NKÚ a ÚVO máme viac mien. Príde čas, keď výber bude zúžený,“ povedal Štefanec s tým, že opozícia sa musí dohodnúť. „Náš cieľ je, aby k dohode došlo v dohľadnej dobe,“ dodal.

Jedným z kandidátov SaS na šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) je Kamil Krnáč.

Predseda KDH Ján Figeľ pre agentúru SITA v pondelok povedal, že sa snaží nájsť zhodu v opozícii na nomináciách do niektorých ústredných orgánov štátnej správy, kde by mala svojich kandidátov navrhnúť práve parlamentná opozícia.

Figeľ sa preto jednotlivo stretol s predsedami všetkých opozičných strán a následne aj s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom. „Absolvoval som sériu bilaterálnych konzultácií s lídrami jednotlivých strán, aby som odkonzultoval tému obsadzovania niektorých ústredných orgánov štátnej správy, alebo ústavných inštitúcií nominantmi týchto strán. Po tom, čo boli kreované dve najdôležitejšie inštitúcie, parlament a vláda, je rad na ďalších orgánoch, pričom konzultácie sa dotýkali Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), Národnej banky Slovenska (NBS) a Fiškálnej rady, ktorá vzniká ako nová inštitúcia na základe ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti,“ povedal pre agentúru SITA Figeľ.

Figeľ sa chce vrátiť k rokovaniam s predsedami strán tak, aby vznikol ucelený návrh, ktorý bude východiskom na hlasovanie pre parlament a vládu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠtefanecJán FigeľKamil KrnáčRobert Fico
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úradSaS Sloboda a SolidaritaSDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana