V Oravskej Lesnej bolo -35,2 °C, rekord na Lomnickom štíte

Lomnický štít
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 9. januára (WebNoviny.sk) – Na najvyššie položenej meteorologickej stanici na Lomnickom štíte vo Vysokých Tatrách padol počas uplynulých dní rekord. „V dňoch 6. a 7. januára sme zaznamenali rekordne najnižšiu teplotu vzduchu na daný dátum od začiatku meraní. Teplota vzduchu klesla na mínus 29,6 stupňa Celzia a bolo tu najchladnejšie za posledných takmer 30 rokov. Naposledy bola nižšia teplota nameraná 30. januára 1987,“ informoval Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej internetovej stránke.

Podobná bola situácia na Chopku v Nízkych Tatrách, kde sa pokles teploty vzduchu zastavil na hodnote mínus 27,9 stupňa Celzia, pričom takto chladno tam nebolo od 2. januára 1979. Z horských staníc doplnili meteorológovia ešte minimálnu teplotu vzduchu na Štrbskom plese. „V noci zo 6. na 7. januára mal tento parameter hodnotu mínus 23,3 stupňa Celzia a v noci zo 7. na 8. januára až mínus 23,9 stupňa Celzia. Na daný dátum sú to rekordne nízke hodnoty teploty vzduchu pre túto stanicu,“ uviedli.

Teplota pod -35 °C bola naposledy pred takmer 30 rokmi

Ako uvádza Slovenský hydrometeologický ústav (/SHMÚ), minimálna denná teplota vzduchu v intervale od -20 do -25 °C sa v našich klimatických podmienkach vyskytuje v najchladnejších oblastiach Slovenska aj v nižších polohách pravidelne, takmer každú zimu. Pod -30 °C klesla teplota vzduchu na našom území naposledy vo februári 2012.

Pokles teploty vzduchu pod -35 °C je veľmi zriedkavý a naposledy sa vyskytol pred takmer 30 rokmi. Vo štvrtok 5. januára začal na Slovensko prúdiť od severovýchodu veľmi studený kontinentálny arktický vzduch. Veľmi studený vzduch prekonal na ceste na naše územie veľkú vzdialenosť, ale napriek tomu sa jeho pôvodné vlastnosti zmenili len nevýznamne. Príčinou bol fakt, že vzduchová hmota k nám prúdila ponad krajinu, ktorá je pokrytá snehom.

Za 24 hodín sa ochladilo o 10 až 12 °C

Najvýraznejší prílev studeného vzduchu zaznamenali zo stredy na štvrtok, keď sa za 24 hodín ochladilo o 10 až 12 °C. Vo všetkých vysokých pohoriach Slovenska (nadmorská výška nad 1500 m n. m.) klesla teplota vzduchu pod -20 °C už v noci zo štvrtka na piatok.

V noci z piatka na sobotu bolo veľmi chladno aj v nižších a stredných polohách. V nižších polohách klesla teplota ojedinele aj pod -30 °C, Oravská Lesná mala -30,1 °C. Noc zo soboty na nedeľu bola v nižších a stredných polohách ešte mrazivejšia.

V Oravskej Lesnej zaznamenali -35,2 °C, čo je tretia najnižšia teplota od začiatku meraní. Naposledy ju tu namerali v roku 1985. Dudince mali -30,3 °C, čo je absolútne najnižšia teplota vzduchu nameraná na tejto stanici od začiatku meraní v roku 1977. Pod -30 °C zaznamenali aj na staniciach Zázrivá, Párnica, Liesek a Červený Kláštor.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav