V Pakistane zatýkali odporcov prepustenia kresťanky odsúdenej na smrť

Zatknutie, putá, väzba
Foto: ilustračné, Getty Images

MULTÁN 24. novembra (WebNoviny.sk) – V pakistanskej provincii Pandžáb v piatok a v sobotu pozatýkali takmer 300 podporovateľov extrémistickej moslimskej strany Tihrík-i-Labbaík. Tí sa v posledných týždňoch zviditeľnili hlasnými protestmi proti oslobodzovaciemu rozsudku v prípade Asie Bibi, pakistanskej kresťanky pôvodne odsúdenej na smrť za rúhanie sa.

Niekoľkoročný proces

Polícia najskôr v piatok zatkla extrémistického moslimského kazateľa Chadíma Husajna Rizvího, ktorý je šéfom Tihrík-i-Labbaík, a neskôr v piatok a v sobotu pozatýkala aj stovky jeho stúpencov. Po niektorých z nich policajti ani nemuseli pátrať v ich domovoch, pretože vyšli do ulíc na protest proti zatknutiu Rizvího.

Rizví a jeho strana Tihrík-i-Labbaík sa postavili do čela protestov proti oslobodeniu Asie Bibi rozhodnutím pakistanského Najvyššieho súdu z 31. októbra. Bibi napriek oslobodzovaciemu rozsudku stále nie je celkom slobodná, a kým bude rozhodnutie Najvyššieho súdu potvrdené, nesmie opustiť hranice Pakistanu, pričom tento proces môže trvať aj niekoľko rokov.

Trest smrti za rúhanie

Asiu Bibi pôvodne v roku 2010 odsúdil pakistanský súd na trest smrti za rúhanie sa za to, že sa v roku 2009 počas oberania ovocia pohádala s moslimskými ženami o náboženských otázkach. Podľa výpovedí zúčastnených ju jedna z jej susediek, s ktorou má jej rodina majetkové spory, najskôr obvinila, že pila z rovnakého pohára ako moslimky, čo podľa moslimských extrémistov zakázané.

Moslimky na ňu následne apelovali, aby konvertovala na islam, na čo im Asia Bibi odvetila, že skôr ony by mali konvertovať na kresťanstvo. O niekoľko dní vtrhol do jej domu rozvášnený dav, ju aj členov jej rodiny surovo zbil, a po Asiu Bibi si vzápätí prišla polícia.

Extrémistický islamský klerik Rizví a jeho strana Tihrík-i-Labbaík sa vyhrážajú smrťou každému, kto bude protestovať proti odsúdeniu Asie Bibi či proti Sekcii 295 C pakistanského trestného zákona, teda právnej norme, ktorá umožňuje vymerať za rúhanie sa proti viere tresty od pokuty až po trest smti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom