V Paríži vyhlásili najvyššiu výstrahu pred koronavírusom, platia viaceré nové opatrenia

Koronavírus, Paríž
Foto: ilustračné, Max Becherer/The Advocate via AP.

Od pondelka platí v parížskom regióne najvyššia výstraha pred koronavírusom. Do platnosti tak vstupujú nové obmedzenia, napríklad zákaz slávnostných zhromaždení či zatvorenie barov, ktoré podľa policajného prefekta Didiera Lallementa budú trvať prinajmenšom najbližšie dva týždne.

Zatvorené bary

Od utorka budú v Paríži a jeho predmestiach zatvorené bary. V podnikoch otvorených pre verejnosť sa nebudú smieť konať študentské párty a ďalšie slávnostné či rodinné podujatia. Zakázané sú aj trhy a profesionálne predstavenia.

Viac o téme: Koronavírus

Reštaurácie zostanú otvorené, ale za prísnych podmienok, ktoré úrady spresnia ešte v pondelok. Predpokladá sa, že budú zahŕňať odstupy medzi stolmi, obmedzenie počtu návštevníkov a žiadosti o evidenciu ich mien a telefónnych čísel. Prísne hygienické opatrenia sú tiež podmienkou pre otvorenie kín, divadiel a múzeí. Vnútorné športoviská budú otvorené len pre deti do 18 rokov.

Úrady zachovali hranicu 1 000 divákov denne na veľkých športových podujatiach, čo umožnilo tenisovému turnaju Roland-Garros pokračovať tento týždeň podľa plánu.

Pribúda pacientov na JIS

Riaditeľ regionálneho zdravotníckeho úradu Aurelien Rousseau uviedol, že každý deň v regióne potvrdia v priemere zhruba 3 500 nových prípadov nákazy koronavírusom. Pacienti s ochorením COVID-19 v oblasti podľa jeho slov obsadili 36 % lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Najvyššia výstraha už na 12 dní platí v Marseille a neďalekom Aix-en-Provence, ale aj v zámorskom teritóriu Guadeloupe v Karibiku. V týchto oblastiach úrady nariadili uzavretie všetkých verejných prevádzok, vrátane barov a reštaurácií, čo v Marseille vyvolalo niekoľko demonštrácií majiteľov podnikov. Reštaurácie v Marseille a Aix-en-Provence však podľa miestnych úradov už môžu otvoriť, ak budú dodržiavať obmedzenia ako v Paríži.

V sobotu francúzske úrady oznámili prírastok 16 972 nových infekcií, čo je najviac od začiatku rozsiahleho testovania v krajine. Francúzsko, ktoré je jednou z najhoršie zasiahnutých európskych krajín, od začiatku pandémie zaznamenalo 32 230 úmrtí súvisiacich s koronavírusom.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom