V parlamente bude rušno, trestnoprávnej imunite odzvoní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Policia
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Poslanci odsúhlasili 58-bodový program štvrtej schôdze parlamentu.

Poslanec za SaS Peter Osuský neuspel s návrhom na vyradenie novely zákona o sociálnom poistení, ktorá mení pomer odvodov v dôchodkovom systéme.

Osuský argumentoval, že novela neprešla riadnym pripomienkovým konaním a nemohla sa tak k nej vyjadriť verejnosť.

Poslancov čaká definitívne zrušenie trestnoprávnej imunity, voľba šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) ako aj prerokovanie balíčka úsporných opatrení.

Na zrušení trestnoprávnej imunity sa tesne po parlamentných voľbách dohodli všetky parlamentné subjekty, návrh už v minulom volebnom období presadzoval kabinet Ivety Radičovej, vtedy však nezískal podporu Smeru-SD.

Zákonodarcom po rokoch zostane imunita iba na výroky prednesené v pléne alebo orgánoch národnej rady, aj na hlasovanie. Naďalej však bude potrebný súhlas parlamentu na vzatie poslanca do vyšetrovacej väzby.

Rozhlas a televízia bude mať nového šéfa

Nového generálneho riaditeľa RTVS by mal voliť parlament potom, ako na minulej schôdzi odvolal bývalú šéfku Miloslavu Zemkovú, keďže vyhlásila súťaž na nové mediálne centrum bez toho, aby o tom vopred informovala Radu RTVS.

Televizia
Foto: SITA/Dušan Hein

Vypočutie kandidátov na výbore pre kultúru a médiá sa uskutoční 30. júla, najvážnejšími nominantmi sú exriaditeľ rádia Expres a TV Markíza Václav Mika a šéf TASR Jaroslav Rezník.

Na post predsedu NKÚ kandiduje bývalý poslanec za SaS Kamil Krnáč ako nominant všetkých opozičných strán.

Predseda Smeru-SD Robert Fico potvrdil, že Smer-SD rešpektuje dohodu opozičných strán.

NKÚ kontroluje hospodárenie vlády i samosprávy. Predsedu a podpredsedov NKÚ volí parlament na sedem rokov.

Priestor dostanú dôchodky aj dane

Parlament v prvom čítaní prerokuje novelu zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa odvody do druhého dôchodkového piliera znížia z deviatich na štyri percentá, ďalšie dve percentá si môžu sporitelia odkladať dobrovoľne.

Fajčenie
Foto: SITA/Marián Peiger

Definitívne budú poslanci hlasovať o novele zákona o DPH, ktorou štát bojuje proti únikom na tejto dani.

Dodatočné peniaze do štátnej kasy má priniesť aj novela zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach ako i novela o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií.

Zvýšiť by sa mali i spotrebné dane za cigarety, škatuľka by od októbra mala zdražieť približne o desať centov. Poslanci sa budú zaoberať v prvom čítaní vládnym návrhom na zlúčenie dvoch vojenských tajných služieb do jednej.

V prípade odsúhlasenia normy v parlamente sa od 1. januára 2013 kontrarozviedka, teda Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) a rozviedka – Vojenská spravodajská služba (VSS), zlúčia do jednej špeciálnej služby.

Názov novej služby má byť Vojenské spravodajstvo a má plniť úlohy vnútorného aj zahraničného spravodajského zabezpečenia obrany Slovenska.

Správnu radu ústavu pamäti doplnia ľudia

Voliť sa majú i dvaja členovia Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN). Predseda Smeru-SD pripustil, že sa môže uskutočniť opakovaná voľba, pretože nemá zmysel nasilu pretláčať kandidátov, voči ktorým sú výhrady.

Poslanci za OĽaNO navrhujú zmäkčiť zákon o občianstve tak, aby ľudia s reálnymi väzbami na inú krajinu mohli získať občianstvo bez straty slovenského pasu.

Poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová zasa predložila novelu zákona o cestnej premávke, podľa ktorej by bolo vydávanie vodičského preukazu podmienené absolvovaním minimálne deviatich tried základnej školy.

Zákonodarcovia za SDKÚ-DS presadzujú v novele stavebného zákona, aby štátne orgány na požiadanie majiteľa pozemku zbúrali čiernu stavbu, ktorá sa ňom nachádza.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jaroslav RezníkKamil KrnáčLucia NicholsonováPeter OsuskýRobert FicoVáclav Mika
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky