V parlamente prebrali lesy aj audiotextové služby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament_poslanci_NRSR
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Diskusiou k správe o lesnom hospodárstve za rok 2011 poslanci pokračovali v úvode šiesteho dňa 14. schôdze parlamentu.

Následne minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek predniesol v pléne správu o reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky. Poslanci potom v druhom čítaní prerokovali novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorou chceli poslanci za OĽaNO zabrániť zneužívaniu audiotextových služieb.

Telefonujúci na linky audiotextových služieb sa pred začiatkom hovoru nedozvedia, že hovor je spoplatnený spolu s výškou tarifikácie, ako to navrhovali v novele zákona o elektronických komunikáciách poslanci za OĽaNO. Parlament dnes ich návrh neschválil.

Obyčajní ľudia Jozef Viskupič, Igor Matovič, Erika Jurinová a Martin Fecko novelou chceli zabrániť zneužívaniu audiotextových služieb. Poskytovanie audiotextovej služby spočíva vo využívaní audiotextového čísla, ktoré je osobitne pridelené podniku poskytujúcemu takúto službu spolu so zvýšenou tarifikáciou za minútu hovoru, tá sa pohybuje od 40 centov do troch eur za minútu.

Pýtam sa, kto si kúpil politikov Smeru-SD, ktorí pôvodne vraj chceli ľuďom uľahčiť situáciu a ochrániť ich pred podvodom konaní pri používaní audiotextových liniek? Svoj názor zmenili na poslednú chvíľu. My sa môžeme len pýtať, v záujme koho dnes konali,“ uviedol Jozef Viskupič.

Ten spolu so svojimi poslaneckými kolegami chcel, aby ľudia po zavolaní na telefónne čísla s vyššou tarifou boli informovaní o tom, že ich hovor bude drahší než ostatné. „Ľudia nie sú v ľahkej sociálnej situácii a mohli sme pristúpiť k jednoduchej právnej úprave, ktorá by predchádzala podvodnému konaniu, a to tým, že by človek pred začatím hovoru bol informovaný, že na ňom chce niekto zarobiť. Pre poslancov sociálnej strany budú občania aj naďalej dostávať faktúry vo výške niekoľko sto eur bez toho, aby vedeli prečo,“ vysvetlil poslanec Viskupič.

Na konanie poslancov Smeru-SD tak doplatia najviac najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. „Tento zákon sme podávali preto, lebo si myslíme, že treba osobitne citlivo pristupovať k spotrebiteľom, ktorí sú zraniteľní pre ich veku, dôverčivosť či zdravotný stav,“ dodala podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová.

Obecní poslanci môžu byť štatutármi obecných firiem

Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

Parlament pokračoval v diskusii o poslaneckých návrhoch, vládne právne predpisy už národná rada prerokovala všetky.

Poslanci obecných a krajských zastupiteľstiev môžu zastávať posty štatutárov obecných firiem. Parlament neschválil novelu ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov a novelu zákona o obecnom zriadení, ktorými chceli poslanci strany Most-Híd zakázať, aby samosprávni poslanci mohli pôsobiť ako štatutári obchodných spoločností a iných právnických osôb s majetkovou účasťou obce a samosprávneho kraja.

V praxi sa vyskytli prípady, že títo verejní funkcionári neefektívne rozhodovali pri výkone týchto funkcií, uprednostnili individuálny, či skupinový záujem nad záujmom verejným a konali v neprospech mesta alebo samosprávneho kraja. A platí to aj opačne, poslanci mestského zastupiteľstva a poslanci zastupiteľstva samosprávneho kraja tieto funkcie štatutárneho orgánu dostávajú aj za odmenu, za lojalitu k starostom, primátorom, predsedom samosprávneho kraja,“ argumentovali Gábor Gál, Andrej Hrnčiar a Arpád Érsek.

Obce budú môcť zakázať predaj alkoholu

Pivo, kamarati, alkohol
Foto: cervezanomade.cl

Obce a mestá budú môcť prijatím nariadenia obmedziť alebo zakázať v určitých hodinách alebo dňoch predaj, podávanie alebo požívanie alkoholických nápojov v zariadeniach spoločného stravovania a v predajniach potravín. Vyplýva to z novely zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov poslancov za Smer-SD, ktorú dnes parlament posunul do druhého čítania.

Miestne samosprávy by podľa návrhu zároveň pri zabezpečení verejného poriadku vo svojich územných obvodoch alebo v určitých častiach svojho územia prijatím nariadenia mohli obmedziť alebo zakázať podávanie alebo pitie alkoholických nápojov aj na iných verejne prístupných miestach bez časového obmedzenia.

Novela reaguje na nejasnú pozíciu obcí pri prijímaní všeobecne záväzných nariadení pri predaji a užívaní alkoholických nápojov na svojom území.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej HrnčiarÁrpád ÉrsekErika JurinováGábor GálIgor MatovičJozef ViskupičĽubomír JahnátekMartin Fecko