V piatok zafúka divoký vietor, cez víkend sa obloha vyjasní

Jesen, dieta, listie, strom, pocasie
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Víkend na Slovensku má byť jasný, v piatok však meteorológovia varujú pred silným vetrom, ktorý potrápi najmä severnú časť územia krajiny. Na svojej stránke o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Meteorológovia vydali výstrahu 1. stupňa pred vetrom pre okresy Námestovo, Dolný Kubín, Ružomberok, Banská Bystrica, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad.

Fúkať tu bude západný až severozápadný vietor rýchlosťou 17 až 25 metrov za sekundu.

Na horách nad hranicou lesa sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) dokonca rýchlosť 60 až 90 kilometrov za hodinu. Takto silný vietor môže byť potenciálne nebezpečný pre rôzne ľudské aktivity.

V piatok bude nad Slovenskom premenlivá, na severe prevažne veľká oblačnosť. Miestami, najmä na severe, sa objaví občasný dážď, od cca 1400 metrov nad morom v podobe snehu. Neskôr popoludní sa bude oblačnosť zmenšovať.

Najvyššia denná teplota vystúpi na 12 až 17 stupňov Celzia, na Orave, Kysuciach, Liptove a Spiši okolo 10 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 metrov dosiahne okolo 3 stupňov.

V noci bude prevažne polooblačno, postupne sa bude oblačnosť zmenšovať. Nočná teplota dosiahne 5 až 0 stupňov Celzia, na Orave, v Liptove a na Spiši bude okolo -2 stupňov Celzia. Fúkať bude prevažne severný vietor rýchlosťou 1 až 6 m/s (5 až 20 km/h).

Vystraha
Meteorologická výstraha pred vetrom na piatok. Foto: shmu.sk
Pocko
Grafická predpoveď počasia na piatok. Foto: shmu.sk

Cez strednú Európu sa bude presúvať na východ tlaková výš.

V sobotu bude jasno až polooblačno. Ráno sa v nižších polohách miestami vyskytne hmla alebo nízka oblačnosť.

Teplomer počas dňa ukáže 8 až 13 stupňov Celzia, v južnej polovici západného Slovenska okolo 15 stupňov. Zafúka juhovýchodný až južný vietor rýchlosťou 5 až 20 kilometrov za hodinu.

Pocko
Grafická predpoveď počasia na sobotu. Foto: shmu.sk

Medzi tlakovou výšou nad Čiernym morom a nízkym tlakom nad severozápadnou Európou k nám začne prúdiť od juhozápadu teplý vzduch.

V nedeľu má byť obloha jasná až polooblačná. Ráno a dopoludnia možno v nižších polohách miestami čakať hmlu alebo nízku oblačnosť.

Denná teplota dosiahne 15 až 20 stupňov Celzia, na severe okolo 13 stupňov. Fúkať bude juhovýchodný až južný vietor rýchlosťou 5 až 20 kilometrov za hodinu.

Pocko
Grafická predpoveď počasia na nedeľu. Foto: SITA/AP
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom