V plaveckom olympijskom bazéne padli svetové rekordy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fotografie - Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 - druhý deň

RIO DE JANEIRO 6. augusta (WebNoviny.sk) – Britský reprezentant Adam Peaty v úvodný deň plaveckých súťaží na olympijských hrách v Riu de Janeiro utvoril svetový rekord na 100 m prsia. Nové maximum s hodnotou 57,55 s sa zrodilo v záverečnej šiestej rozplavbe. Doterajší svetový rekord 57,92 s utvoril vlani v apríli doma v Londýne rovnako tento 21-ročný Angličan.

OH 2016

„Ani neviem, ako sa to zbehlo. Myslím si, že prvú päťdesiatku som absolvoval pekne rýchlo a keď som prišiel do cieľa, počul som všetkých ľudí tešiť sa. Prečo sa vlastne tešia, pomyslel som si. Veď v tejto rozplavbe nebol žiadny Brazílčan,“ cituje Peatyho portál BBC.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – druhý deň

Hosszúová zaplávala o dve sekundy rýchlejšie než dosiaľ ktokoľvek iný

Svojej prvej medaily na olympijských hrách v kariére sa dočkala maďarská plavecká hviezda Katinka Hosszúová. Zlato zo sobotňajšieho finále najdlhšej polohovky navyše vyšperkovala senzačným svetovým rekordom 4:26,36 min. Dvadsaťsedemročná univerzálka významne zlepšila doterajšie maximum Š´wen Je 4:28,43, ktorým Číňanka triumfovala pred štyrmi rokmi na OH v Londýne.

„Netúžila som svetový rekord iba prekonať. Chcela som ho ‚rozdrviť‘,“ citoval server Yahoo! Sports Hosszúovú, pred ktorou na pódiu dekorovali bronzovú Španielku Mireiu Belmonteovú Garcíovú a striebornú Američanku Madeline DiRadovú. „Je šialené, že som bola schopná plávať o dve sekundy rýchlejšie než dosiaľ ktokoľvek iný. Je to proste bláznivé,“ akoby neverila vlastným schopnostiam skúsená Maďarka.

Pre Hosszúovú sú OH v Riu už štvrté v kariére, prvé v pozícii vydatej ženy. Trénersky ju vedie jej americký manžel Shane Tusup. Dosiaľ najlepším umiestnením rodáčky z Pécsu bola 4. priečka pod piatimi kruhmi v Londýne 2012 práve na 400 m polohové preteky. Štartovala už v Aténach 2004 aj Pekingu 2008. „Železná lady“ by mala v Riu pretekať ešte na 100 a 200 m znak, 200 m motýlik, 200 m pol. preteky a v národnej štafete 4×200 m voľný spôsob.

Ďalšie svetové rekordy

O prekonanie svetového rekordu sa v prvom finálovom bloku na OH 2016 postarali aj austrálske plavkyne Emma McKeonová, Brittany Elmslieová, Bronte Campbellová a jej sestra Cate. V štafete 4×100 m voľný spôsob triumfovali časom 3:30,65, ktorým prekonali vlastné maximum 3:30,98 zo škótskeho Glasgowa 2014.

Najdlhšiu polohovku mužov ovládol v Riu favorizovaný Japonec Kosuke Hagino, ktorý o sedem desatín sekundy zdolal Američana Chasa Kalisza. Bronzový už s výraznejším odstupom bol ďalší reprezentant „krajiny vychádzajúceho slnka“ Daija Seto.

Deviaty v tejto disciplíne finišoval v rozplavbách slovenský reprezentant Richard Nagy, ktorý tesne nepostúpil do finálovej osmičky.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adam PeatyKatinka HosszúováRichard Nagy