V počte utečencov máme limity, varuje nemecký prezident

V počte utečencov máme limity, varuje nemecký prezident
Foto: SITA/AP

BERLÍN 28. septembra (WebNoviny.sk) – Nemecký prezident Joachim Gauck v pondelok varoval, že jeho krajina má limity v tom, koľko utečencov môže prijať. Nemecko sa pritom tento rok pripravuje na prijatie 800 000 ľudí. Vyjadrenia nemeckého prezidenta – ktorý má prevažne reprezentatívnu úlohu, ale jeho slová majú morálnu váhu – zrejme vyvolajú búrlivú debatu o tom, koľko prisťahovalcov sa môže začleniť do nemeckej spoločnosti.

„Chceme pomôcť. Máme veľké srdce. Ale existuje hranica toho, čo môžeme urobiť,“ uviedol v nedeľu večer v prejave Gauck, bývalý aktivista za ľudské práva v komunistickom východnom Nemecku. „Naše možnosti prijať ľudí je obmedzená, hoci nevieme, kde sú tie limity,“ dodal prezident, ktorého v dnešnej správe citovala tlačová agentúra Reuters.

Gauck použil opatrnejší tón než kancelárka Angela Merkelová, ktorá vyhlásila, že Nemecko si dokáže poradiť s rekordným prílevom migrantov z Blízkeho východu a častí Afriky. Gauckove vyjadrenia prišli v čase, keď už medzi žiadateľmi o azyl v Nemecku silnie napätie.

V utečeneckom tábore došlo k bitke

Pri hromadnej bitke v utečeneckom tábore v areáli starého letiska v obci Calden pri nemeckom Kasseli sa v nedeľu zranilo 14 ľudí vrátane troch policajtov. Informovala o tom agentúra DPA. Výtržnosti prerástli od obedňajšej hádky v jedálni do veľkej večernej bitky. Zapojilo sa do nej niekoľko stoviek tamojších obyvateľov rôznych národností, uviedla v nedeľu večer pre DPA polícia.

Zúčastnení na seba útočili okrem iného palicami a slzotvorným plynom. Na upokojenie situácie v stanovom tábore polícia hľadala náhradné umiestnenie pre účastníkov z oboch znepriatelených skupín. Do tábora nasadili úrady 50 policajtov. Celý incident vypukol napoludnie počas výdaja stravy v tamojšej jedálni potýčkou medzi dvoma obyvateľmi tábora, povedala hovorkyňa polície.

Táto hádka vyústila popoludní do bitky medzi pakistanskými a albánskymi obyvateľmi tábora. Podľa odhadov sa do tejto roztržky, v rámci ktorej sa zranilo osem ľudí, zapojilo okolo 60 ľudí. Polícia situáciu upokojila.

V nedeľu večer situácia eskalovala

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Večer eskalovali roztržky nanovo. Tentoraz na seba podľa hovorkyne útočili dve skupiny – na jednej strane 300 ľudí proti zhruba 70 na strane druhej. Až po niekoľkých hodinách sa polícii napokon podarilo dostať vzniknutú situáciu pod kontrolu. Nikoho nezatkli. Viacero žiadateľov o azyl ušlo pred nepokojmi von z areálu objektu a vrátilo sa až po upokojení situácie.

Podľa záznamov polície žije v Caldene zhruba 1500 migrantov, 20 národností. Pred dvoma týždňami sa tam stal podobný incident, pri ktorom na seba útočili utečenci slzotvorným plynom. Zranilo sa približne 60 ľudí, medzi nimi tiež deti.

V utečeneckom tábore v Calden sa neuskutočňujú prehliadky pri vstupe, ako sa deje v ostatných takýchto zariadeniach. Poverená bezpečnostná spoločnosť sa k incidentu nateraz nevyjadrila, dodala DPA.

Merkelovej klesá popularita

Merkelovej popularita prudko klesla pod vplyvom toho, ako kancelárka pristupovala k utečeneckej kríze. Ukázali to cez víkend výsledky dvoch prieskumov verejnej mienky. Naznačili posun v náladách obyvateľov v najľudnatejšej krajine Európskej únie.

Spolková vláda minulý týždeň odsúhlasila, že na budúci rok poskytne 16 spolkovým krajinám približne štyri miliardy eur, ktoré majú pomôcť poryť náklady na starostlivosť o utečencov.

Kancelári spolu telefonovali

Víkendové zmätočné správy o prerušení prepravy utečencov z Rakúska do Nemecka, ktoré sa napokon ukázali ako nepravdivé, dostali v pondelok nový rozmer.

Susanna Enková, hovorkyňa rakúskeho spolkového kancelára Wernera Faymanna, pre tlačovú agentúru APA potvrdila, že prvý muž rakúskej vlády počas víkendu telefonicky hovoril o problematike utečencov s nemeckou spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Hovorkyňa však nepotvrdila informáciu, ktorú prinesie v utorkovom vydaní mienkotvorný viedenský denník Die Presse a podľa ktorej bilaterálna dohoda o preprave utečencov čoskoro vyprší.

Dohoda o preprave utečencov vraj vypršala

Podľa denníka, ktorého materiál s predstihom prevzala rakúska tlačová agentúra, dohoda o vysielaní maximálne štyroch-piatich vlakových súprav vypršala počas víkendu. Podľa nemenovaného hovorcu nemeckého rezortu vnútra došlo k jej predĺženiu o niekoľko dní, nasledovať budú ďalšie rokovania.

Faymannova hovorkyňa nepotvrdila ani to, že by kancelári Rakúska a Nemecka hovorili o predmetnej úprave. Obaja kládli dôraz na usporiadaný presun utečencov, v súvislosti s ktorým považovali za najlepšie riešenie práve železničnú prepravu.

Enková však negatívne reagovala na uvedené vyjadrenie nemeckého hovorcu, pretože podľa jej slov prebieha aktuálna koordinácia vo veci utečencov nielen na úrovni šéfov vlád, ale aj rezortov vnútra, respektíve dopravy.

Všetky tieto informácie prichádzajú v čase, keď sa v Nemecku množia hlasy volajúce po obmedzení kapacít na prijatie utečencov.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováJoachim Gauck