V Poprade po roku opäť spomínali na obete holokaustu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Holokaust, osvienčim, tábor
Foto: SITA, AP

POPRAD 25. marca (WEBNOVINY) – Pri pamätnej tabuli holokaustu na železničnej stanici v Poprade si v stredu opäť po roku pripomenuli obete prvého transportu zo Slovenska do koncentračného tábora Auschwitz.

Prejavy antisemitizmu sú prítomné aj dnes

Práve táto udalosť z 25. marca 1942 podľa izraelského veľvyslanca na Slovensku Alexandra Ben-Zvia odštartovala tragické udalosti vyhladzovania Židov v našej krajine. Prejavy antisemitizmu a netolerancie sú však podľa neho v Európe prítomné aj dnes.

„Je veľmi dôležité, že sa udržiava táto tradícia spomienky, ktorá vznikla v Poprade a že aj tento rok máme možnosť stretnúť sa a pripomenúť si tento tragický deň, 25. marec,“ uviedol Pavol Mešťan, riaditeľ Múzea židovskej kultúry SNM. Ako povedal, tých, ktorí prežili koncentračné tábory, je dnes na Slovensku už veľmi málo. „Zo samotného prvého transportu zo Slovenska ich žije asi ešte päť,“ dodal.

Na udalosť netreba zabúdať

Okrem zástupcov Židovských náboženských obcí z Prešova, Nového Mesta nad Váhom a Košíc aj izraelský veľvyslanec na Slovensku Alexander Ben-Zvi položil veniec k pamätnej tabuli odhalenej v roku 2002. Podľa jeho slov na túto udalosť netreba zabúdať, ale je potrebné rovnako sa postarať, aby k podobnej udalosti v Európe i vo svete už nedošlo.

„V Európe teraz vidíme viac prejavov netolerancie a antisemitizmu a musíme sa báť. My všetci, ktorí sme tu, musíme urobiť všetko pre to, aby sa niečo také už nestalo, aby sme všetkým dali vedieť, že to, čo bolo, sa už nemôže stať ani raz,“ povedal.

Igi Brezo stvárnil holokaust v obrazoch

Obetiam prvého transportu zo Slovenska do koncentračného tábora Auschwitz je venovaná aj výstava slovenského maliara Igiho Breza v Tatranskej galérii. Ide o dve série obrazov. Prvú časť s názvom Nezabudni tvorí pätica obrazov, autor na nej zobrazil tragédiu holokaustu. Ďalšia časť s názvom Smrť holubíc pozostáva z troch obrazov, ktoré sú venované práve transportu tisícky židovských žien z Popradu, z ktorých prežila iba dvadsiatka.

„Som citlivý človek a táto téma je veľmi ťažká na spracovanie. Na túto tému už bolo veľa obrazov, ktoré sú morbídne a tragické. Ja som to chcel tak trošku naznačiť, ale zároveň odľahčiť, aby to nebolo také popisné. Tá tragédia je veľká, ale ťažoba sa má nejako zmierniť,“ uviedol Brezo. Jeho obrazy budú v októbri vystavovať aj v izraelskom Jeruzaleme v rámci výstavy House of quality.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať