Aktualizované: V poslaneckej kancelárii Mizíka z Kotlebovej ĽSNS zasahovala polícia (foto)

Stanislav Mizík
Poslanec Stanislav Mizík (ĽSNS) Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.
  • aktualizované 27. apríla o 18:19

BRATISLAVA 27. apríla (WebNoviny.sk) – V poslaneckej kancelárii poslanca Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko Stanislava Mizíka zasahovala polícia. V areáli Bratislavského hradu, kde sú poslanecké kancelárie, stáli dve policajné autá. Do budovy vošiel aj poslanec Mizík. Pred novinármi však ušiel.

O tom, že polícia robí prehliadku v poslaneckej kancelárii, informoval portál čas.sk. Prípad sa má podľa portálu týkať preverovania skutočností súvisiacich s extrémizmom. Viaceré nitky, ktoré polícia skúma, sa majú týkať aj ďalšieho poslanca za Kotlebovu stranu Milana Mazureka, píše portál.

Kotleba hovorí o fašistickom režime

Zásah policajného komanda proti Mizíkovi priamo počas výkonu poslaneckého mandátu, je vážny precedens. Vyhlásil to predseda strany ĽSNS Marian Kotleba na štvrtkovej tlačovej besede po tom, ako polícia prišladopoludnia po Mizíka na školský výbor parlamentu. „Slovenskú republiku ovládol fašistický režim, ktorý sa neštíti zneužiť silové zložky štátu na potlačenie skutočnej opozície,“ povedal Kotleba.

Podľa Kotlebu polícia zasiahla násilným spôsobom do slobodného výkonu mandátu poslanca, ktorý získal vo voľbách od ľudí. „Takéto obludné konanie sa ešte nestalo,“ povedal a pýta sa, čo bude nasledovať. „Zneužívanie polície, tajnej služby? To, že žijeme vo fašistickom Slovensku, je dnes nespochybniteľné. Kto je súčasný Duce tohto režimu, premiér, minister vnútra či ministerka spravodlivosti?“ pýtal sa.

Mizík sa na tlačovú besedu nedostavil, lebo podľa Kotlebu je v šoku a otrasený. Dodal, že vo vznesenom obvinení voči Mizíkovi polícia neuvádza žiadne priame dôkazy.

„V samotnom odôvodnení chýba akýkoľvek dôkaz, že by Mizík hanobil nejakú skupinu ľudí. Celý tento zásah bol brutálnou ukážkou moci, ktorá proti poslancovi zasiahla jedine pre jeho politický názor,“ dodal. Kotleba uviedol, že nemá prečo kritizovať názory Mizíka. „Stotožňujem sa s tým, že vyjadril slobodne svoj názor,“ uzavrel.

Polícia nežiadala o zadržanie poslanca

Minister vnútra do vyšetrovania žiadneho prípadu nezasahuje. Už sme to povedali tisíckrát a tisíckrát to aj bude platiť. Prehliadku priestorov si rieši vyšetrovateľ, ktorý je procesne samostatný a pracuje na príkaz dozorového prokurátora,“ uvádza sa v reakcii tlačového odboru rezortu vnútra. Prehliadka priestorov bola podľa ministerstva urobená v súlade s Trestným poriadkom. „Polícia má a vždy bude mať v boji proti extrémizmu tak ako v prípade akéhokoľvek iného trestného činu rozviazané ruky,“ dodal rezort.

Polícia zatiaľ nepožiadala Mandátový a imunitný výbor NR SR o súhlas na zadržanie poslanca NR SR. Ako povedal vo štvrtok pre agentúru SITA predseda výboru Richard Raši (Smer-SD), výbor musí bezodkladne zasadnúť, ak polícia požiada o súhlas so zadržaním. „Ak to bude potrebné, zvolám výbor okamžite, ako sa budú poslanci schopní zísť,“ povedal Raši.

Podľa Rokovacieho poriadku ak príslušný orgán oznámi predsedovi národnej rady a predsedovi mandátového a imunitného výboru, že poslanec bol pristihnutý a zadržaný pri trestnom čine, predseda mandátového a imunitného výboru neodkladne zvolá zasadnutie tohto výboru. Mandátový a imunitný výbor rozhodne o žiadosti o vydanie súhlasu na zadržanie poslanca.

Ak príslušný orgán oznámi predsedovi parlamentu, že žiada národnú radu o vydanie súhlasu na vzatie poslanca do väzby, predseda Národnej rady SR podľa Rokovacieho poriadku požiada o zvolanie mandátového a imunitného výboru. Mandátový a imunitný výbor následne prerokuje žiadosť. Poslancovi, ktorého sa žiadosť týka, umožní zúčastniť sa na rokovaní výboru a vyjadriť sa k žiadosti. Výbor následne predloží správu o výsledku svojich zistení a návrh na uznesenie národnej rade.

Parlament po oboznámení sa so žiadosťou a na základe predloženej správy mandátového a imunitného výboru o výsledku jeho zistení rozhodne, či vydá súhlas na vzatie poslanca do väzby. Národná rada rozhodne o žiadosti na najbližšej schôdzi po predložení správy mandátového a imunitného výboru odo dňa, keď túto žiadosť predseda národnej rady dostal.

Obvinený z extrémistických trestných činov

Poslanec Mizík je obvinený z extrémistických trestných činov. Na sociálnej sieti o tom informovala polícia. Spresnili, že je obvinený z prečinu výroby extrémistických materiálov v jednočinnom súbehu s prečinom hanobenie národy, rasy a presvedčenia.

Polícia na sociálnej sieti informovala aj o prehliadke nebytového priestoru v kancelárii poslanca. Vznesenie obvinenia Mizíkovi v súvislosti s jeho januárovými vyjadreniami na adresu osobností vyznamenaných prezidentom Andrejom Kiskom potvrdila pre agentúru SITA aj hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian KotlebaMilan MazurekRichard RašiStanislav Mizík
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoNR SR Národná rada Slovenskej republiky