V Poštovom múzeu ožíva umenie stredoveku

Slovenská pošta logo

BRATISLAVA 21. apríla (WBN/PR) – Poštové múzeum v Banskej Bystrici pripravilo pre milovníkov umenia výstavu keramických objektov s názvom „Edita Balážová – stredovek neskončil… Reflexia stredoveku v umeleckej keramike“. Návštevníci na nej od dnes do júla budú môcť vidieť výnimočné keramické návrhy emisie poštovej známky Matúš Čák Trenčiansky a voľnú tvorbu umelkyne inšpirovanú umením stredoveku.

Vo výstavnej sieni Poštového múzea v Banskej Bystrici bude prezentovaná aktuálna tvorba Mgr. art. Edity Balážovej. Hlavnú časť výstavy tvoria originálne keramické návrhy emisie poštovej známky Matúš Čák Trenčiansky a voľná tvorba inšpirovaná bitkou pri Rozhanovciach. Keramika E. Balážovej je charakterizovaná najmä postmodernými citáciami obrazových vzorov odvodených z írsko-šktótskej knižnej maľby z 8. storočia. Na jej motívy vytvorila keramickú inštaláciu v podobe stolovacej súpravy „Book of Kells“. Výstavu je možné navštíviť v Poštovom múzeu každý pracovný deň v čase od 9:00 do 16:00 a potrvá do piatku 30. júla 2010.

O autorke

Edita Balážová absolvovala Vysokú školu výtvarných umení v roku 2002, kde študovala úžitkové umenie v ateliéri Keramickej tvorby u Akad. soch. Ivice Langerovej. Hneď po ukončení štúdia bola vyhlásená za „objav roka“ na medzinárodnom keramickom sympóziu v Českom Krumlove. V roku 2003 dosiahla najvýznamnejší úspech na medzinárodnej scéne, Grand Prix na výstave Biennial Internacional del Mosaico Conterporáneo Pro Museo v Buenos Aires v Argentíne. Motívy rytierskej kultúry vrcholného stredoveku zo 14. – 15. storočia autorka používa od roku 2003 kedy sa zúčastnila medzinárodného workshopu – Miedzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeždiarsky v poľskom Bołesławci.

O spoločnosti

Slovenská pošta vznikla 1. januára 1993 a začiatkom októbra 2004 sa pretransformovala na akciovú spoločnosť so 100-percentnou účasťou štátu. Od svojho vzniku hospodári samostatne a nedostáva dotácie zo štátneho rozpočtu. Ratingová agentúra Moody’s udelila Slovenskej pošte už druhý rok za sebou rating úverového rizika na úrovni Aaa.sk, čo je najvyššia možná úroveň. V roku 2009 spoločnosť získala aj certifikáty, ktoré potvrdzujú zavedenie a udržiavanie systému manažérstva kvality a systému environmentálneho manažérstva, zodpovedajúce požiadavkám normy STN EN ISO 9001: 2008 a STN EN ISO 14001:2004. Spoločnosť je taktiež držiteľom prestížnej ceny HR Gold za inovatívny projekt v personalistike.

Kontaktné údaje:

Mária Hromadová

PR špecialista

Oddelenie externej a internej komunikácie, Slovenská pošta, a.s.

hromadova.maria@slposta.sk

www.posta.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovenská pošta