V potopenej lodi umrelo 300 ľudí, Taliansko má štátny smútok

Lampedus
Pri Lampeduse sa potopila loď s migrantmi, zahynulo 300 ľudí. Foto: SITA, AP

LAMPEDUSA 4. októbra (WEBNOVINY) – Taliansko vyhlásilo na piatok štátny smútok v súvislosti s potopením lode prevážajúcej asi 500 afrických migrantov.

Záchranári z vôd v okolí ostrova Lampedusa vylovili už viac ako 100 mŕtvych tiel, počet obetí však pravdepodobne presiahne číslo 300. Zachrániť sa podarilo viac ako 150 ľudí. Väčšina z migrantov podľa OSN pochádzala z Eritrey a Somálska.

Úrady v súvislosti s nešťastím zatkli 35-ročného Tunisana, ktorý bol kapitánom preplnenej lode. Na Lampedusu sa chystá aj taliansky minister vnútra Angelino Alfano.

Zatknutého Afričana podľa jeho informácií ešte v apríli vyhostili z Talianska. „Toto nie je talianska tragédia, je to európska tragédia,“ cituje Alfana spravodajský portál britskej stanice BBC. Obete nešťastia si v piatok uctia minútou ticha žiaci všetkých talianskych škôl.

Lampedusa sa nachádza blízko afrického pobrežia a takmer každodenne sem prichádzajú noví a noví migranti. Mnoho z nich však plavbu neprežije a zahynie vo vodách Stredozemného mora. Ostrov navštívil nedávno aj pápež František, ktorý sa tam pomodlil za imigrantov a vyzval na väčšiu solidaritu s osobami, ktoré sú nútené opustiť svoju krajinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František