Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Počítač
Foto: www.thinkstockphotos.com

V používaní informačných technológií prichádza k stagnácii, starším ľuďom chýba motivácia

BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) – Po niekoľkých rokoch pozitívneho vývoja v oblasti adaptácie obyvateľstva na moderné informačné a komunikačné technológie (IKT) nastáva obdobie stagnácie.

Pracovať s technológiami odmietajú ľudia nad 65 rokov

Vyplýva to z výsledkov reprezentatívneho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky na výberovej vzorke 1 028 respondentov z marca tohto roka. Počítačom a internetu sa prispôsobuje veľmi ľahko alebo skôr ľahko 59 percent respondentov.

Oproti roku 2015 mierne stúpol podiel ľudí, ktorí tvrdia, že IKT sa prispôsobujú veľmi ťažko alebo skôr ťažko z 18 percent na 21 percent. Pracovať s modernými technológiami najčastejšie odmietajú ľudia nad 65 rokov, a to 58 percent z nich.

Necítia tlak okolia

„Najdôležitejšími dôvodmi stagnácie v digitálnej gramotnosti sú najmä nechuť učiť sa a prispôsobovať sa, pretože technika je pre ľudí čoraz zložitejšia a nemajú možnosť využívať počítač alebo internet. Každý desiaty respondent tvrdí, že nie je motivovaný, lebo mu stačí to, čo už vie, alebo nepociťuje tlak okolia. Medzi významné argumenty, minimálne v niektorých slabších sociálnych skupinách obyvateľstva, patrí aj nedostatok financií a absencia pomoci od iných,“ povedal na margo výskumu jeho autor a analytik z Inštitútu verejných otázok Marián Velšic.

Ako agentúru SITA informoval Ján Bartoš z inštitútu, takmer tri štvrtiny z tých, čo sa prispôsobujú ťažko, tvrdia, že majú problémy nielen s používaním špecializovaných aplikácií, ale často aj s bežnými činnosťami.

Napríklad s inštalovaním programov a ich nastavovaním (77 percent), s používaním externých zariadení (69 percent), so sťahovaním a odosielaním súborov cez internet (63 percent) alebo s bežnými kancelárskymi aplikáciami (58 percent).

Problémom nedostatok fyzickej aktivity

Výskum digitálnej gramotnosti sa v tomto roku sústredil aj na to, ako sa za posledné tri roky zmenilo a vyprofilovalo vnímanie ľudí v otázkach vplyvu počítačov a internetu na spoločnosť.

Veľká časť populácie, a to 37 percent, vníma ako najväčší problém nedostatok fyzickej aktivity. Od roku 2015 sa u respondentov zvýšila najmä citlivosť na oslabovanie schopnosti človeka normálne komunikovať a kritika závislosti ľudí od IKT, ktoré vedú k neschopnosti rozlišovať medzi virtuálnou realitou a reálnym životom.

V súčasnosti to považuje za veľký problém 26 percent. Na druhej strane, ľudia sú menej citliví na problémy spojené s kyberkriminalitou a širšie ponímanými ľudskými právami. Napríklad šírenie vírusov, podvodné webstránky, krádeže osobných údajov, účtov či hesiel považuje za závažný problém 22 percent respondentov.

K téme

Korupcia v podnikaní je na Slovensku vysoko nadpriemerná, horšie sú na tom len dve krajiny Väčšina Slovákov porovnáva pred nákupom ceny produktov, potraviny však nie sú v Top 3

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X