V Prahe si pripomínajú výročie Nežnej revolúcie, pričom kvety od ministra Hamáčeka skončili v koši

Predseda ČSSD Jan Hamáček
Novým predsedom Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) sa stal jej doterajší podpredseda Jan Hamáček, 18.2.2018 Foto: archívne, SITA/AP

PRAHA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Oslavy výročia Nežnej revolúcie v Prahe sprevádza napätá atmosféra, uvádza český spravodajský portál iDNES.cz. Kvety od premiéra Andreja Babiša, prezidenta Miloša Zemana aj poslanca Tomia Okamuru vraj skončili v koši. Narušenie pietneho miesta vyšetruje polícia.

Premiér Andrej Babiš podľa iDNES.cz zapálil sviečku na Národnej triede už o polnoci. V noci tam vraj prišiel aj Tomio Okamura. Prví účastníci ohlásených akcií však potom hodili ich vence do koša. Na miesto prišiel aj policajný kordón.

Ľudia kričali na Hamáčeka „Hanba!“

Okolo ôsmej hodiny prišiel k pamätnej tabuli minister vnútra Jan Hamáček, ktorý sa predieral davom za piskotu a kriku „Hanba!“, a následne skončila v koši aj jeho kytica. Naopak, predsedu Senátu Milana Štěcha, ktorý prišiel na miesto tiež položiť kvety, privítal nadšený potlesk.

Uzavretie vysokých škôl nacistami v roku 1939 aj študentské demonštrácie, ktoré sa konali o 50 rokov neskôr, v sobotu v Prahe pripomenie hneď niekoľko akcií. Tou najväčšou by malo byť Korzo Národní s podtitulom „Ďakujeme, že môžeme!“.

V rámci tejto akcie prejde po ulici sprievod nazvaný Sametové posvícení, počas ktorého budú ľudia počúvať zvukové kulisy mapujúce priebeh toho, čo sa na Národnej triede dialo 17. novembra 1989. Priamo pred pamätníkom potom zaznie známa pieseň Modlitba pro Martu.

Divadelný a hudobný program pre účastníkov

Na účastníkov a účastníčky čaká divadelný program, do ktorého sú zapojené Národné divadlo, divadlo X10 či alternatívny priestor DUP 39, i bohatý hudobný program. Vystúpia napríklad kapela The Tap Tap alebo slovenská pesničkárka Katarzia.

Pripravené sú aj diskusie, výstavy a tiež vzdelávací program, o ktorý sa postarajú lektori z Ústavu pre štúdium totalitných režimov. V spolupráci s Knižnicou Václava Havla a Národným divadlom organizátori nachystali aj takzvaný „Obývák Václava Havla“, kde by sa mali k verejnému čítaniu pridať napríklad Zdeněk Svěrák, Anna Geislerová, Martha Issová, Jan Potměšil, Marek Wollner, Olga Sommerová, Petra Procházková, Petr Pithart alebo Michael Žantovský.

Podujatie Korzo Národní už piaty rok usporadúva študentský spolok s názvom „Díky, že můžem“. Aj tento rok je akcia súčasťou Festivalu slobody, ktorý zastrešuje podujatia organizované rôznymi iniciatívami s cieľom pripomenúť udalosti spojené so 17. novembrom. Na minuloročných oslavách na Národnej triede sa podľa organizátorov zúčastnilo asi 76-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišAnna GeislerováJan HamáčekMilan ŠtěchTomio OkamuraZdeněk Svěrák