V Prahe začínajú majstrovstvá sveta vo vodnom slalome

Hochschornerovci
Zľava: Slovenskí reprezentanti Pavol a Peter Hochschornerovci počas finálovej jazdy C2 mužov Svetového pohára vo vodnom slalome v Čunove. Bratislava, 25. august 2013. Foto: SITA/Ján Slovák

PRAHA 11. septembra (WEBNOVINY) – V stredu 11. septembra sa večerným slávnostným ceremoniálom v divadle Hybernia v Prahe začnú 35. majstrovstvá sveta vo vodnom slalome.

Do areálu v Troji sa svetová vodnoslalomárska elita vracia po siedmich rokoch, v ČR sa bude bojovať o tituly tretíkrát v histórii.

V roku 1967 sa uskutočnil šampionát na Lipne. Ako prví sa na trať vydajú kajakári, ktorých čaká kvalifikácia už vo štvrtok 13. septembra o 9.00 h.

V poolympijskej sezóne 2013 sú majstrovstvá sveta jej vrcholom. Predchádzajúci svetový šampionát hostilo bratislavské Čunovo pred dvoma rokmi. Domáci na ňom získali osem cenných kovov (3 – 2 – 3). V Troji sa bude bojovať o desať medailových kompletov.

Slovensko bude na šampionáte reprezentovať 16 vodných slalomárov vo všetkých piatich disciplinách. Už tradične budú mať najlepší Slováci medailové ambície. V ére štátnej samostatnosti SR nikdy doteraz nevyšli na MS medailovo naprázdno.

Stálice a tradiční adepti

Finále Svetového pohára
Foto: SITA/Ján Slovák

Od roku 1993 si slalomári z krajiny pod Tatrami vypádlovali už 43 vzácnych kovov s bilanciou 19 zlatých, 11 strieborných a 13 bronzových medailí. V historickom rebríčku medailovej bilancie im patrí 8. miesto.

Otázkou pred začiatkom 35. majstrovstiev sveta by preto nemalo byť, či sa bilancia zlepší, ale o koľko bude ich štatistika po tomto šampionáte bohatšia.

Ani tentoraz nechýbajú vo výprave stálice a tradiční adepti na pódiové umiestnenia Michal Martikán, Peter a Pavol Hochschornerovci, Elena Kaliská, Jana Dukátová či Alexander Slafkovský.

Pred rokom na olympijských hrách v Londýne získali Slováci dva bronzové kovy (Martikán, Hochschornerovci), teraz budú chcieť zbierku určite rozšíriť. „Minimálne verejnosť nás tlačí k tomu, aby sme boli najlepší. Na predchádzajúcich šampionátoch bolo Slovensko najlepšou federáciou, vyhrávali sme v počtoch medailí i získaných bodov. Teraz sme trocha ustúpili z pozícií na 3. – 4. miesto. Ambíciou je vrátiť sa na líderskú pozíciu, ale bude to z roka na rok ťažšie a ťažšie,“ povedal vedúci slovenského reprezentačného tímu Róbert Orokocký.

Vltavská voda

Slováci sa v predchádzajúcich dňoch zoznamovali s vltavskou vodou. Kanál v Troji je považovaný za jednoduchší a trať môže byť náročná len v prípade ťažších kombinácií bránok. Po utorkových tréningoch trať organizátori uzavrú a k dispozícii už bude len na majstrovské súťaže. „S Čunovom sa Troja nedá porovnať. Prietok vody je na Vltave dvojtretinový a už to veľa hovorí. Všeobecne je Praha považovaná za ľahkú trať. Aj na nej sa však dajú postaviť pekné a technické trate. Veľa bude záležať od staviteľov,“ doplnil Róbert Orokocký.

Na poslednom pražskom šampionáte v roku 2006 získala v individuálnych disciplínach zlato len kajakárka Jana Dukátová. Tridsaťročná Bratislavčanka má opäť vysoké ambície, tento rok vyhrala seriál Svetového pohára. „Nechcem veľmi hovoriť o ambíciách, umiestnenie je veľmi ťažké odhadnúť. Veľmi rada by som počas majstrovstiev sveta bola späť v starej forme. Myslím si, že trať v Prahe mi sedí. Teraz sa trochu zmenil charakter vody, keďže po povodniach vymenili gumenné prekážky za umelohmotné. Preteky v Troji budú vyrovnané, uvidíme, ako napokon postavia bránky,“ povedala Jana Dukátová, ktorá bola pred dvoma rokmi v Čunove strieborná.

Svetový šampión Martikán

Michal martikan
Foto: SITA/Ján Slovák

V mužskom C1 prehral pred siedmimi rokmi Michal Martikán v súboji o zlato o 1,31 sekundy s tradičným rivalom Tonym Estanguetom.

Francúz po lanskom olympijskom triumfe v Londýne ukončil kariéru a venuje sa práci v komisii športovcov Medzinárodného olympijského výboru.

Štvornásobný svetový šampión Martikán sa tento rok sústredil len na pražské preteky, formu si pred nimi vyskúšal iba na Svetovom pohári v Čunove, kde vyhral. „Trať v Troji je pekná, len škoda špinavej vody, ktorá v kanáli tečie. Aj na ľahkej vode sa dá postaviť náročná trať. Uvidíme, ako sa mi bude dariť v Prahe. O cieľoch nebudem hovoriť. Keďže som sa pripravoval iba na šampionát, budem chcieť zajazdiť najlepšie, ako viem,“ tvrdí Michal Martikán, ktorý nastúpi ako obhajca titulu.

Najúspešnejšia deblovka histórie vodného slalomu Peter a Pavol Hochschornerovci chcú potvrdiť v pražskom kanáli dominantné postavenie z minulosti. Päťnásobní majstri sveta boli na tomto kanáli v roku 2006 bronzoví. Aj tentoraz ich čaká veľká konkurencia, najmä domáce české „cédvojky“ ich budú chcieť zdolať. „Motiváciu máme stále rovnakú. Vždy chceme bojovať o najvyššie priečky a keď sa nám to nepodarí, sme sklamaní. Aj v Prahe by sme chceli vyhrať, ale to chce asi každý. Troja bude zaujímavá, Česi budú doma a chcú uspieť. Ak na vltavskej vode postavia ľahkú vodu, potom to budú veľmi vyrovnané preteky a rozhodnú aj najmenšie chybičky,“ doplnil Pavol Hochschorner.

Nominácia SR na majstrovstvá sveta 2013 vo vodnom slalome v Prahe – Troji:

K1 muži: Martin Halčin, Jakub Grigar, Ján Šajbidor

K1 ženy: Jana Dukátová, Elena Kaliská, Kristína Nevařilová

C1 muži: Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš

C1 ženy: Katarína Macová

C2 muži: Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci, Tomáš Kučera – Ján Bátik

Program majstrovstiev sveta 2013 vo vodnom slalome v Prahe:

Streda 11. septembra: slávnostné otvorenie (20.00, divadlo Hybernia)

Štvrtok 12. septembra: kvalifkácie K1 muži – 1. jazda (9.00), 2. jazda (10.51), C1 muži – 1. jazda (14.00), 2. jazda (16.30), C1 ženy – 1. jazda (15.23), 2. jazda (17.53)

Piatok 13. septembra: kvalifikácie K1 ženy – 1. jazda (9.00), 2. jazda (10.45), C2 muži – 1. jazda (10.05), 2. jazda (11.47), semifinále C1 muži (15.30), K1 muži (16.35)

Sobota 14. septembra: semifinále C1 ženy (10.00), finále C1 ženy (12.32), C1 muži (13.02), K1 muži (13.32), hliadky 3xC1 ženy (15.30), 3xC1 muži (15.55), 3xK1 muži (16.38)

Nedeľa 15. septembra: semifinále K1 ženy (9.30), C2 muži (10.35), finále K1 ženy (12.02), C2 muži (12.32), hliadky 3xK1 ženy (14.30), 3xC2 muži (15.02), slávnostné ukončenie (16.00)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SlafkovskýElena KaliskáJakub GrigarJán ŠajbidorJana DukátováMartin HalčinMatej BeňušMichal MartikánPavol Hochschorner