V Prešove diskutovali o pomoci ľuďom bez domova pred blížiacou sa zimou

bezdomovec, zima
Foto: ilustračné, Getty Images

PREŠOV 21. novembra (WebNoviny.sk) – Prešovská radnica sa stala miestom stretnutia partnerov sociálnej pomoci. Spoločne riešili pomoc ľuďom bez domova pred blížiacou sa zimou.

Na pracovnom rokovaní sa stretli zástupcovia miestnej a krajskej samosprávy, Gréckokatolíckej charity, Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana, Mestskej polície v Prešove, Slovenského Červeného kríža a ďalších partnerov, ktorí sa podieľajú na riešení tejto problematiky.

Dôležitá spolupráca

Ako v tejto súvislosti uviedla vedúca Odboru sociálnych služieb Mestského úradu v Prešove Mária Humeníková, komunikácia a spolupráca pri riešení nepriaznivej sociálnej situácie občanov, ktorí žijú na ulici, je nevyhnutná. „Spoločne je totiž ľahšie zabezpečiť základné životné potreby a dôstojnosť takýmto ľuďom,“ zdôraznila Humeníková.

Vzájomná a promptná spolupráca je dôležitá predovšetkým v prípade ľudí bez domova, ktorých bolo nutné hospitalizovať. Vtedy je nutná aktivizácia všetkých orgánov štátnej a verejnej správy,“ dodala zástupkyňa vedúcej referátu sociálnej práce Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Janka Špilková,.

Nedostatočná kapacita

Sociálne služby sa tejto cieľovej skupine v Prešove poskytujú predovšetkým na Ulici Pod Táborom, kde má stredisko služieb Gréckokatolícka charita. Ako poznamenal zástupca riaditeľa tejto inštitúcie Eduard Malatinec, kapacita 104 prijímateľov sociálnych služieb v tomto zariadení sa stáva nedostatočnou.

V prípade nepriaznivého počasia, teda mrazivých nocí, je však podľa neho možné vytvoriť u nich dočasný ubytovací priestor. Charita zároveň poskytuje možnosť využitia strediska osobnej hygieny, kde je možné bezplatne sa osprchovať. Raz týždenne si môžu ľudia bez domova bezplatne vymeniť šatstvo.

Ak je to potrebné častejšie, tak za päť centov. Charita zároveň bezplatne poskytuje polievky,“ uviedol Malatinec. Prevádzku jedálne spustil nanovo v júli tohto roka Slovenský Červený kríž v Prešove. Ako uviedla jeho riaditeľka Beáta Jakubčová, v časoch mrazivých nocí v nej vedia poskytnúť pre občanov bez domova čaj a teplú polievku.

Záchrana pred zmrznutím

Častý kontakt s cieľovou skupinou majú aj členovia Mestskej polície v Prešove. Jej príslušníci mapujú miesta, kde sa najčastejšie zdržiavajú bezdomovci. Podľa zástupcu náčelníka MsP Imricha Olejníka sa v Prešove stávajú problémom aj rodičia, ktorí využívajú na žobranie deti či už pred nákupnými centrami alebo na Hlavnej ulici v Prešove. „V takých prípadoch je potrebné hneď kontaktovať mestskú políciu,“ zdôraznil Olejník.

Ako dodala Humeníková, spoločný postup a včasná príprava všetkých zainteresovaných je predpokladom, že ľudia na ulici, ktorí o pomoc prejavia záujem, ju dostanú. Hlavne v zimnom období totiž včasná pomoc často znamená záchranu pred zmrznutím, či podchladením.

Veľmi častá je však neochota ľudí bez domova, aby sa dali presvedčiť a išli do niektorého zariadenia, keďže sú zvyknutí na svoj štýl života,“ upozornila vedúca odboru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom