V pretekoch štafiet bežkýň víťazstvo pre Nórky

Tour de Ski

WHISTLER 25. februára (WEBNOVINY) – V pretekoch štafiet bežkýň na lyžiach na 4 x 5 km (prvé dva úseky klasickou a druhé dva voľnou technikou) na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri triumfovalo kvarteto Nórok Vibeke Westbye Skofterudová, Therese Johaugová, Kristin Störmer Steirová, Marit Björgenová. Nórky zvíťazili v štafetových pretekoch žien na ZOH po tretí raz v histórii, predtým sa tešili zo zlata v Grenobli 1968 a Sarajeve 1984. Finišmanka Björgenová získala vo Vancouveri už svoju tretiu zlatú medailu a dostala sa na čelo hodnotenia najúspešnejších jednotlivcov. Striebro si vybojovali Nemky v zostave Katrin Zellerová, Evi Sachenbacherová-Stehleová, Miriam Gössnerová, Claudia Nystadová, ktoré za Nórkami zaostali o 24,6 sekundy, bronz patrí minuloročným majsterkám sveta Fínkam Pirjo Muranenovej, Virpi Kuitunenovej, Riitte-Liise Roponenovej a Aino Kaise Saarinenovej, ktoré prišli do cieľa pol minúty za víťazkami. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

Hneď od začiatku sa rozpútal tuhý boj. Už v prvom 2,5-kilometrovom okruhu sa objavilo niekoľko pokusov roztrhať štartové pole, ale bez úspechu. V druhom kole však už podaril únik päťčlennej skupinky, v ktorej boli Švédky, Nórky, Nemky, Američanky, Talianky. V takom poradí prišli pretekárky na prvú odovzdávku, ďalšie bežkyne už zaostávali o približne 15 sekúnd.

Druhý úsek opäť klasickou technikou znovu poradie premiešal. Na čele bežala Nórka Therese Johaugová, za ňou sa držala Nemka Evi Sachenbacherová-Stehleová, ale dotiahla sa k nim Talianka Marianna Longová a po necelých troch kilometroch ich dobehla skvele bežiaca Poľka Justyna Kowalczyková. Poľka sa neuspokojila s tempom vedúcej skupinky a na poslednom kilometri sa rozhodla ísť dopredu. Ako-tak sa s ňou dokázala držať iba Longová a odovzdávali takmer súčasne. Do druhej odovzdávky zaostala Johaugová o takmer 11 sekúnd, Nemky prišli v skupinke s Japonkami a Francúzkami s odstupom necelej pol minúty.

Na treťom úseku – prvom voľnou technikou nasadili strhujúce tempo Nórka Kristin Störmer Steirová s Taliankou Silviou Rupilovou. Za nimi sa opäť do pretekov zásluhou olympijskej víťazky zo skejtovej desiatky Charlotte Kallovej vracali Švédky, takisto po zbabranom prvom úseku aj Fínky. Nórky s Taliankami boli na poslednej odovzdávke naraz, za nimi sa sformovalo silné trio, v ktorom boli Švédky, Fínky a Nemky. Tie pred posledným päťkilometrovým úsekom zaostávali o štvrť minúty.

Nórka Marit Björgenová potvrdila, že do Vancouveru prišla vo veľkej forme. Talianskej finišmanke Sabine Valbusovej hneď ušla, zozadu sa tlačilo spomínané švédsko-fínsko-nemecké trio. Na štadión vbiehala už s istotou prvenstva a mohla si dovoliť zastaviť sa pri fanúšikoch, zobrať si do rúk národnú vlajku a s ňou prebehnúť cieľovú rovinku. Za ňou sa odohrával dramatický súboj, v ktorom nakoniec striebro rovnako ako pred štyrmi rokmi v Turíne získali Nemky, po bronz si dobehli favorizované Fínky.

Výsledky:

Ženy – štafeta na 4 x 10 km (prvé dva úseky klasicky, druhé dva voľnou technikou): 1. Nórsko (Vibeke Westbye Skofterudová, Therese Johaugová, Kristin Störmer Steirová, Marit Björgenová) 55:19,5 min, 2. Nemecko (Katrin Zellerová, Evi Sachenbacherová-Stehleová, Miriam Gössnerová, Claudia Nystadová) +24,6 s, 3. Fínsko (Pirjo Muranenová, Virpi Kuitunenová, Riitta-Liisa Roponenová, Aino Kaisa Saarinenová) +30,4, 4. Taliansko (Arianna Follisová, Marianna Longová, Silvia Rupilová, Sabina Valbusová) +45,4, 5. Švédsko (Anna Olssonová, Magdalena Pajalová, Charlotte Kallová, Ida Ingemarsdotterová) +59,4, 6. Poľsko (Kornelia Mareková, Justyna Kowalczyková, Paulina Maciuszeková, Sylwia Jaskowiecová) +1:09,9, 7. Francúzsko (Aurore Cuinetová, Karine Laurentová – Philippotová, Celia Bourgeoisová, Cecile Stortiová) +1:11,1, 8. Rusko (Oľga Zavialovová, Irina Chazovová, Jevgenia Medvedevová, Natalia Korostelevová) +1:41,4, 9. Japonsko (Madoka Nacumiová, Masako Išidová, Nobuko Fukudová, Mičiko Kašiwabarová) +2:20,9, 10. Kazachstan (Jelena Kolominová, Oxana Jacká, Tatiana Rošinová, Svetlana Malachovová-Šiškinová) +3:03,8.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charlotte KallováJustyna KowalczykováMarit BjörgenováTherese Johaugová