V prípade bankrotu Grécka sa treba vyhnúť negatívnym dopadom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Grécko, kríza
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – V prípade, že by sa Grécko tzv. selektívnemu bankrotu nevedelo vyhnúť, musia byť pripravené všetky ďalšie kroky na elimináciu jeho negatívnych dopadov. Tvrdí to slovenský zástupca v eurovale a splnomocnenec vlády pre vedomostnú ekonomiku Martin Bruncko.Všetky tie aktivity, ktoré sa momentálne dejú, smerujú k tomu, aby sme sa selektívnemu defaultu vyhli, ale naše stanovisko je také, že ak by k nemu malo dôjsť, tak potom musia byť samozrejme pripravené aj všetky ďalšie kroky, ktoré by minimalizovali, resp. úplne eliminovali negatívne aspekty, ktoré by vyplývali zo selektívneho defaultu,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii.

Bruncko zároveň odmietol, že by sa na pondelňajších rokovaniach ministrov financií eurozóny v Bruseli hovorilo o údajnom návrhu Európskej centrálnej banky zdvojnásobiť zdroje v prvom eurovale až na 1,5 bil. eur kvôli problémom, do ktorých sa dostáva Taliansko. „ECB nič takéto včera neotvárala,“ konštatoval. Ako však dodal, šírenie nákazy je badateľné a preto treba hľadať efektívne riešenia. „Minimálne do istej miery sa šíri nákaza na trhoch, a preto je teraz nutné robiť všetko pre to, aby sa zastavila. Preto ministri prijali absolútny záväzok urobiť všetko preto, aby sa situácia zastabilizovali a veci sa vrátili do normálu,“ dodal Bruncko.

Prvoradou úlohou je zastabilizovať grécky dlh

Členovia pracovnej skupiny preto podľa neho dostali v Bruseli úlohu nájsť riešenie, ktoré by to dokázalo zabezpečiť. „Máme zanalyzovať a nájsť najlepšie možné riešenie na stabilizáciu verejného dlhu Grécka,“ povedal s tým, že je otázne, či je grécky dlh v súčasnosti udržateľný.

Krajiny eurozóny nezopakovali svoj nesúhlas s čiastočným bankrotom Grécka

Ministri financií Európskej menovej únie, ktorí sa v pondelok večer stretli na schôdzke v Bruseli, opäť vyjadrili odhodlanie zabrániť šíreniu dlhovej krízy skúmaním možností, ako pomôcť Aténam, ale neodmietli plány, ktoré by mohli znamenať čiastočný bankrot. Pokusy o nájdenie spôsobu, ako by sa investori mohli podieľať na riešení problému zadlženosti Grécka, boli zatiaľ neúspešné, pretože plány na výmenu gréckych dlhopisov za nové alebo na predĺženie ich splatnosti by pravdepodobne znamenali, že ratingové agentúry by to považovali za čiastočný bankrot. Takéto riešenie odmieta aj Európska centrálna banka (ECB).

Posun v postoji ministrov financií eurozóny podľa predstaviteľa jednej z členských krajín menovej únie je signálom, že vlády sa priblížili riešeniu, ktoré by znamenalo, že náklady na oddlženie Grécka by znášali aj investori, hoci by to ratingové agentúry považovali za čiastočný bankrot. „Je to pokrok,“ povedal tento predstaviteľ a dodal, že to zvyšuje šance Nemecka na presadenie plánu, aby sa grécke dlhopisy vymenili za nové s dlhšou splatnosťou. „Chápem to ako uznanie zo strany členských krajín, že čiastočnému bankrotu je ťažké sa vyhnúť. Odbúrava to prekážku brániacu tomu, aby sa na riešení podieľal aj súkromný sektor,“ uviedol. ECB však zopakovala svoj nesúhlas. Nový francúzsky minister financií Francois Baroin ale konštatoval, že v najbližších dňoch sa bude diskutovať aj o takých možnostiach riešenia zadlženosti Grécka, ktoré by mohli smerovať k čiastočnému bankrotu. Toto vyjadrenie kontrastuje z doterajším ostrým nesúhlasom francúzskej vlády s čímkoľvek, čo by viedlo k bankrotu Atén.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Francois Baroin