V prípade Róberta Ondrejcsáka žiadame jasné stanovisko rezortu obrany, tvrdí strana Most-Híd

Róbert Ondrejcsák
Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Koaličná strana Most-Híd očakáva jasnejšie stanovisko Ministerstva obrany SR v reakcii na vyjadrenia ruskej ambasády, ktorá označila pôsobenie štátneho tajomníka rezortu obrany Róberta Ondrejcsáka v jeho funkcii za nevhodné.

Európske záležitosti

„Štátny tajomník rezortu obrany Róbert Ondrejcsák má plnú podporu strany Most-Híd, keďže vo svojej funkcii dôsledne plní Programové vyhlásenie vlády SR a Bezpečnostnú stratégiu SR. Preto od šéfa rezortu obrany v spore s Veľvyslanectvom Ruskej federácie očakávame vyjadrenie jednoznačnej podpory štátnemu tajomníkovi,“ uviedla strana v oficiálnom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Strana tiež označila vyjadrenia koaličného poslanca Ľuboša Blahu (Smer-SD) na sociálnej sieti Facebook za nevhodné. Most tiež odporúča Blahovi, aby si opakovane preštudoval Programové vyhlásenie vlády SR, za ktoré sám v parlamente dvakrát hlasoval. Blaha skritizoval Ondrejcsáka, keď na Facebooku napísal, že jeho správanie a je nebezpečné a škodlivé.

„Výroky koaličného poslanca Ľuboša Blahu by boli nanajvýš nevhodné aj vtedy, keby nezastával funkciu predsedu Výboru pre európske záležitosti. Pánovi poslancovi preto odporúčame dôsledne prečítať si a riadiť sa Programovým vyhlásením vlády SR, za ktoré dvakrát hlasoval,“ doplnil Most.

„Oficiálnu reakciu ministerstva obrany na neadekvátne stanovisko Veľvyslanectva Ruskej federácie, v ktorej sa píše, že „vyjadrenia štátneho tajomníka sú vyjadrením jeho osobných a politických názorov v mene politickej strany Most-Híd a nie sú oficiálnym stanoviskom Ministerstva obrany SR,“ a výzvu predsedu parlamentného Výboru pre európske záležitosti a poslanca Smeru-SD Ľuboša Blahu považujeme za spochybnenie zahraničnopolitickej orientácie našej krajiny, programového vyhlásenia jej vlády, a vládou aj ministrom obrany odsúhlasenej Bezpečnostnej stratégie SR,“ uvádza sa v stanovisku Mosta-Híd.

Adekvátna odpoveď

Strana sa pritom odvoláva na bezpečnostnú stratégiu, ktorú odobril vláda, a tiež programové vyhlásenie, ktoré pre zmenu hovorí o „prozápadnej a proatlantickej orientácii Slovenska“.

Koaličná strana tiež považuje otvorený list, ktorý poslala ruská ambasáda, za zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenska. „Otvorený list veľvyslanectva Ruskej federácie považujeme nielen za neprijateľné zasahovanie do vnútorných záležitostí SR, ale aj za spôsob správania sa k Slovensku ako svojmu vazalskému štátu. Očakávame preto v súlade s prijatými strategickými dokumentmi adekvátnu odpoveď zo strany ministerstva zahraničných vecí SR na tento krok,“ uzavrela strana.

Slovensko dostalo nótu veľvyslanectva Ruskej federácie, v ktorej kritizovali výroky štátneho tajomníka ministerstva obrany Róberta Ondrejcsáka. Ministerstvo zahraničných vecí pripravuje na kritiku odpoveď. Pred stredajším rokovaním vlády to potvrdil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Ruská ambasáda reaguje na Ondrejcsákove názory publikované v denníku Sme a pýta sa, či je to oficiálna pozícia krajiny.

Vlastné úmysly

„My pripravujeme odpoveď, v ktorej povieme, že nie sú, ale zároveň tá posledná veta, to veľvyslanectvo prekročilo normy slušného správania. Absolútne im neprísluší komentovať, kto zastáva ústavnú funkciu a to bude súčasťou našej odpovede,“ povedal Lajčák.

Ruské veľvyslanectvo v stredu na facebookovej stránke na adresu Ondrejcsáka napísalo, že keď je v takej funkcii, slovenská verejnosť sa nemôže cítiť bezpečne. „Buď pre svoju do neba volajúcu nekompetentnosť alebo v dôsledku zámerného skreslenia faktov pán štátny tajomník, využívajúc vlastné výmysly a domnienky, vyhlasuje Rusko a Európu za „nepriateľov“ a tak sa snaží poškodiť tradične priateľské vzťahy medzi národmi našich krajín. A toto je už naozaj nebezpečné.

Domnievame sa, že kým je takýto úradník vo vedení vojenského rezortu, slovenská verejnosť sa skutočne nemôže cítiť bezpečne,“ napísalo veľvyslanectvo. Na Ondrejcsáka reagoval aj Ľuboš Blaha (Smer-SD), ktorý jeho vyjadrenia o Ruskej federácii označil za nebezpečné a škodlivé.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľuboš BlahaMiroslav LajčákRóbert Ondrejcsák
Firmy a inštitúcie Most-Híd