Kováčik je podľa svojej bývalej sekretárky dobrý človek, v procese vypovedal obvinený Kudlička aj Böhm

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SÚDY: Hlavné pojednávanie s Dušanom Kováčikom
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 14. júla 15:47

V rámci súdneho procesu s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom v stredu Špecializovaný trestný súd v Pezinku predvolal ako svedka na žiadosť obhajoby odsúdeného Ľubomíra Kudličku prezývaného Kudla.

Kováčika nepozná

Ten si momentálne odpykáva trest 25 rokov za objednávku vraždy podnikateľa Romana Krajčího. Obžalovaný je tiež pre aktivity zločineckej skupiny takáčovci, pričom býva označovaný za jej šéfa.

Kudla pred súdom povedal, že Dušana Kováčika vôbec nepozná. „Takto zblízka ho vidím prvýkrát v živote,“ uviedol. Poprel tiež, že by sa ho snažil ovplyvňovať. „Nikdy by mi nenapadlo, aby som niekoho žiadal, aby ovplyvňoval Dušana K. v môj prospech,“ povedal Kudlička.

Zároveň tiež odmietol, že by mal čokoľvek spoločné s fungovaním zločineckej skupiny. „Je to umelo vykonštruovaná kauza,“ vyhlásil.

Žiadal niekoľkokrát o prepustenie

Kudlička zároveň zdôraznil, že začiatkom roku 2017 sa polícii prihlásil sám, pričom bol následne vzatý do väzby. Vo väzbe niekoľkokrát žiadal o prepustenie, avšak jeho žiadosti boli zamietnuté. V tejto súvislosti povedal, že vybavovať u niekoho prepustenie mu bránilo aj to, že bol v kolúznej väzbe. „Ja som nemal žiadny kontakt s vonkajším svetom,“ povedal.

Až v lete 2017 podľa Kudličku sudca ŠTS Ján Hrubala vyjadril ochotu prepustiť obvineného na kauciu. Podľa Kudličku totiž konštatoval, že orgány činné v trestnom konaní v jeho veci neboli schopné po dobu väzby vykonať žiadne relevantné úkony. Keďže prokurátorka proti rozhodnutiu súdu nepodala sťažnosť, bol okamžite prepustený.

Vypovedal aj Böhm

O vybavovaní prepustenia údajného šéfa skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby v roku 2017 vypovedal aj bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby František Böhm. Vyplýva to z jeho výpovede, ktorú prečítal prokurátor. Böhm totiž vo februári tohto roku spáchal samovraždu.

Böhm pred policajným vyšetrovateľom vypovedal, že v roku 2017 bol oslovený členom skupiny takáčovci Matejom Zemanom, či nepozná niekoho na Úrade špeciálnej prokuratúry. Sudca ŠTS totiž avizoval ochotu prepustiť Kudličku z väzby na kauciu a kamaráti obvineného potrebovali zabezpečiť, aby prokurátor nepodal sťažnosť. „Zeman naliehal, že vec je pre nich dôležitá a majú na to pripravené aj peniaze,“ vypovedal svedok.

Cena bola stanovená na 100-tisíc eur

Podľa vlastných slov za týmto účelom Böhm oslovil bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa, pretože vedel, že sa pozná so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom Makó podľa svedka povedal, že vec nie je problém.

Cena bola podľa Böhma stanovená na 100 000 eur, ktorú si nakoniec mali rozdeliť viaceré osoby. Svedok tiež spomenul, že po prepustení Kudličku mu Makó spomínal, že celá vec spustila hádku medzi Dušanom Kováčikom a vtedajším generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom.

Prokurátor v stredu zároveň prečítal na súde viaceré listinné dôkazy, napríklad aj zápisnicu z domovej prehliadky, z prehliadky kancelárie obžalovaného alebo jeho služobného vozidla. Pri prehliadkach boli zaistené dokumenty týkajúce sa aj trestných konaní, ale aj finančná hotovosť.

Sekretárka sa nevie vyjadriť ku skutkom

Bývalá sekretárka súdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika Milada Masaryková nevie nič o skutkoch, ktoré sú mu kladené za vinu. Masaryková pôsobila ako sekretárka Dušana Kováčika od roku 2005 až do jeho zadržania v roku 2020.

„K uvedeným skutkom sa neviem vyjadriť,“ povedal s tým, že náplňou jej práce bola bežná sekretárska činnosť. Zároveň je podľa nej Dušan Kováčika veľmi dobrým človekom, s ktorým sa dobre pracovalo. „Vytváral na pracovisku veľmi dobré podmienky,“ skonštatovala.

Prechádzala cez ňu rôzna pošta

V jednom prípade však zaregistrovala hádku medzi svojím šéfom a prokurátorom Jánom Hrivnákom. Podľa Masarykovej po sebe kričali, ale nevie, čo bolo predmetom sporu.

Masaryková tiež povedala, že cez ňu prechádzala rôzna pošta, ktorú ona predkladala Dušanovi Kováčikovi. Ten záležitosti ako napríklad uznesenia o začatí trestného stíhania následne prerozdeľoval riaditeľom odborov na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Zároveň mala svedkyňa podľa vlastných slov prístup k informačného systému ÚŠP, kde boli evidované všetky spisy. Dušan Kováčik ju podľa jej slov niekedy žiadal, aby mu vytlačila spisy, ktoré on sám nedozoroval. Nevidela v tom však problém, keďže bol špeciálny prokurátor.

Pojednávanie v tejto veci bude pokračovať vo štvrtok 15. júla.

Čelí viacerým obžalobám

Dušan Kováčik je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu takáčovcov a tiež z toho, že prijal úplatok 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu Ľubomíra Kudličku z väzby.

Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie bývalému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi. Z týchto dôvodov čelí obžalobe pre prijímanie úplatkov, založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, zneužitie právomoci verejného činiteľa alebo ohrozenie dôvernej a utajovanej skutočnosti. Stíhaný je väzobne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dušan KováčikFrantišek BöhmĽubomír KudličkaĽudovít Makó
Firmy a inštitúcie KÚFS Kriminálny úrad finančnej správyŠpecializovaný trestný súd v Pezinku