V prvej televíznej debate bol lepší Komorowski

Komorowski
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 28. júna (WEBNOVINY) – V nedeľňajšej prvej televíznej debate kandidátov pred druhým kolom poľských prezidentských volieb bol jednoznačne lepší úradujúci prezident Bronislaw Komorowski z liberálnej Občianskej platformy. Jeho protikandidát, predseda strany Právo a spravodlivosť a expremiér Jaroslaw Kaczyński, bol nevýrazný. Zhodli sa na tom poľskí komentátori bez ohľadu na ich politické presvedčenie.

„Komorowski bol aktívnejší, ostrejšie útočil na Kaczyńského. Kaczyński sa skôr držal v pozadí, hovoril pomalšie,“ píše pondelňajšie vydanie denníka Gazeta Wyborcza.

Podobne prvú televíznu debatu prezidentských kandidátov zhodnotil aj denník Rzeczpospolita napriek tomu, že vo voľbách podporuje Kaczyńského. V Rzeczpospolita vyšiel v pondelok aj prieskum agentúry GfK Polonia, podľa ktorého je 52 percent Poliakov presvedčených, že v debate zvíťazil Komorowski. Len 28 percent sa domnieva, že lepší bol Kaczyński.

Podľa prieskumu preferencií GfK Polonia, ktorý Rzeczpospolita zverejnila ešte v sobotu, vedie Komorowski nad svojím súperom o jedenásť percentuálnych bodov. V druhom kole volieb, ktoré sa uskutoční budúcu nedeľu, chce za Komorowského hlasovať 53 a za Kaczyńského 42 percent voličov.

Rzeczpospolita však píše, že netreba podceňovať takzvaných skrytých voličov Kaczyńského. Brat zosnulého exprezidenta Lecha Kaczyńského a bývalý premiér končí totiž vo voľbách spravidla s podstatne lepším výsledkom, než aký mu veštia predvolebné prieskumy, čo sociológovia dávajú za vinu neochote časti voličov otvorene deklarovať jeho podporu.

Prieskum agentúry GfK Polonia bol prvým meraním síl medzi Komorowským a Kaczyńským od prvého kola prezidentských volieb, ktoré sa konalo 20. júna. Jeho výsledky boli nečakane tesné, keď za Komorowského hlasovalo 41,5 a za Kaczyńského 36,5 percenta voličov.

Na treťom mieste skončil kandidát Zväzu demokratickej ľavice Grzegorz Napieralski so ziskom takmer 14 percent. Práve to, koho podporia voliči tohto kandidáta v druhom kole, bude pre konečný výsledok veľmi dôležité. Časť ľavicových voličov zrejme podporí Komorowského, pretože im vadia Kaczyńského nacionalistické vyhlásenia či striktne konzervatívne postoje k otázkam ako registrované partnerstvá či potraty. Ďalšia časť ľavicových voličov sa však zrejme pridá práve na stranu Kaczyńského, keďže im imponuje jeho príklon k štátnemu paternalizmu.

SITA/Reuters

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiJaroslaw Kaczynski