V Rakúsku vyrástol prvý obytný dom s certifikátom ÖGNI

Obytný dom Panoramawohnen Steinhaus
V susednej obci rakúskeho mestečka Wels vyrástol prvý obytný dom, ktorý sa môže pochváliť certifikátom trvalej udržateľnej stavby ÖGNI. Foto: DELTA Projektconsult

BRATISLAVA 26. marca (WBN/PR) – V susednej obci rakúskeho mestečka Wels vyrástol prvý obytný dom, ktorý sa môže pochváliť certifikátom trvalej udržateľnej stavby ÖGNI (Österreichische Gesellschaft für nachhaltige Immobilienwirtschaft – Rakúska spoločnosť pre udržateľné hospodárenie s nehnuteľnosťami). Jedná sa o bronzový certifikát DGNB (Deutsche Gesellschaft für nachhaltiges Bauen – Nemecká spoločnosť pre udržateľnú výstavbu).

Unikátny bytový dom prepája „bývanie na vidieku“ s vysoko kvalitnou architektúrou, ktorá spĺňa kritéria trvalo udržateľného rozvoja. Za projektom bytového domu s príznačným názvom „Panoramawohnen Steinhaus„, stojí spoločnosť Trio Developement GmbH, ktorá je jedna z deviatich dcérskych spoločností skupiny DELTA.

Nový prírastok do rakúskej architektúry

Autorom unikátneho projektu zeleného bývania je Dipl. Ing. Knut Drugowitsch a spoločnosť DELTA, ktorá okrem projekcie a technického stavebného dozoru zaistila audit certifikácie tejto budovy. Konateľ slovenskej spoločnosti DELTA Projektconsult Slovakia, Erik Štefanovič, na začiatku stavby uviedol: „Už pri plánovaní a vývoji projektu nám bolo jasné, že na tomto úžasnom mieste s nezastavaným výhľadom na pohorie Traunstein, musíme zrealizovať projekt, ktorý bude hodný tohto výnimočného miesta a zároveň poskytne vlastníkom vysoký komfort bývania. Brali sme ohľad na výnimočnosť prostredia, zachovanie prírodných zdrojov a celkový výber vysokokvalitných materiálov, ktoré by zapadli do prostredia a nenarušili okolie.“ Na projekte sa podieľala aj spoločnosť Bauen mit Werten Austria, ktorá zodpovedala za riadenie procesov a realizáciu stavebného projektu.

OBRAZOM: Obytný dom v rakúskom meste Wels

Najnižší energetický štandard

Projekt bol vyvinutý a komplexne realizovaný podľa kritérií udržateľného rozvoja. Autori využili zdroj vody nachádzajúci sa na pozemku pre zavlažovanie vlastných záhrad. Použitím vysoko kvalitných a energetických efektívnych materiálov a solárneho zariadenia bolo dosiahnutie najnižšieho energetického štandardu, ktorý užívateľom prinesie úsporu prevádzkových nákladov. Spotreba vykurovacieho média tvorí len 23,86kWh/m2. Vo väčšine bytov boli zabudované zariadenia pre spätné získavanie tepla. Vykurovanie je zaistené pomocou plynového kotla. Podľa technických skúšok vykonaných spolkovou krajinou Horné Rakúsko boli výsledky kročajových meraní a meraní hluku prenášaného vzduchom hlboko pod stanovenou normou. Z technického a hlukového hľadiska predstavuje „panoramatické bývanie Steinhaus“ celkom nový štandard.

Erik Štefanovič zo spoločnosti DELTA prezradil, že materiály použité na výstavbu boli vyberané s ohľadom na celkovú koncepciu stavby a majú dotvárať obraz udržateľného domu. Tomu zodpovedá aj precízny výber prvkov, ktoré vypúšťajú najmenej organických látok, vďaka čomu bola dosiahnutá nadpriemerná kvalita vzduchu v jednotlivých miestnostiach projektu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik Štefanovič
Firmy a inštitúcie Delta Projektconsult