Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kamera, film
Foto: SITA/AP
21. 03. 2014 15:56 Knihy od SITASITA Diskusia

V rámci Febiofestu pokrstia aj knihu Rozprava o westerne

BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – Spisovatelia Peter Michalovič a Vlastimil Zuska budú krstiť spoločnú knihu s názvom Rozprava o westerne. Udalosť sa bude konať v sobotu 22. marca o 20:00 v bratislavskom Kine Lumiere, a to v rámci Febiofestu. Na krste, ktorý bude spojený s projekciou kultového westernu Divoká banda (1969) režiséra Sama Peckinpaha, sa zúčastnia aj výtvarník Jozef Gertli Danglár a vydavateľ Peter Dubecký.

„Western je pre mňa reminiscenciou na detstvo. Ako deti sme každú nedeľu chodili do kina. Bola to akási psychohygiena, lebo rodičia chceli pokojne pripravovať nedeľný obed, a tak nás poslali do kina. Samozrejme, westerny boli pre nás v tej dobe výrazným oživením ponuky, mohli sme sa stotožniť s jednotlivými hrdinami. Láska k westernu nám zostala obidvom, teda mne aj Vlastimilovi Zuskovi. V jeho prípade obdiv k westernu dokonca prerástol do vášne k revolverom,“ prezradil Peter Michalovič, ktorého doplnil kolega.

„Western vnímame ako americký epos. Každý národ má epické rozprávanie o svojom zrode. Western je svojím spôsobom aj určitou mytológiou. Je schopný efektívnym spôsobom absorbovať reálne historické postavy, ktoré využíva v tvorbe svojskej mytológie, typickej pre americkú spoločnosť. Americkej kultúre trvalo veľmi dlho, kým začala reálne narábať so svojou históriou. Dovtedy to boli až grandiózne mýty a nás, okrem iného, zaujímal ten proces samotnej „mýtizácie“,“ vyjadril sa Zuska, ktorý spolu s Petrom Michalovičom vydal diela Juraj Jakubisko (2005) a Znaky, obrazy a stíny slov (2009).

Kino, film
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Novinka Rozprava o westerne je rozdelená do piatich kapitol – Žáner a jeho referens, Zrod a metamorfózy westernu ako žánru, Western ako žáner: príbeh a diskurz, Postavy, Žáner v ohnisku interpretácií, ktoré dopĺňa apendix Martina Helebranta venovaný zbraniam.

Už 21. ročník Medzinárodného filmového festivalu Febiofest sa začína práve dnes v Bratislave. Podujatie sa bude konať celkovo v deviatich slovenských mestách, a to v Košiciach, Martine, Trenčíne, Trnave, Banskej Bystrici, Prievidzi, Kežmarku a skončí sa 17. apríla v Prešove. Z celkového počtu 140 ponúkaných filmových titulov bude 38 slovenských, z toho osem uvedú vo svetovej premiére. Kompletný program podujatia nájdu záujemcovia a záujemkyne na webstránke www.febiofest.sk.

Informácie pochádzajú od tlačovej tajomníčky Slovenského filmového ústavu Simony Nôtovej a z archívu agentúry SITA.

Odporúčané články

Milovníci filmu, pozor, štartuje Febiofest Febiofest na Slovensku odštartuje Walesa, človek z nádeje

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Polícia vyšetruje vraždu v Belej, muža našli v pivnici so sečnou ranou na hlave Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X