V Ratkovej odhalia pamätnú tabuľu židovským deťom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
židia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Tí ju navštevovali do roku 1942, keď boli násilne odvlečení do koncentračných táborov, kde zahynuli. Na tabuli budú mená židovských detí, ktoré navštevovali miestnu školu. Spomienkou na židovských žiakov chcú v Ratkovej nadviazať na dobré vzťahy, ktoré vládli medzi Ratkovčanmi. Odhaleniu tabule budú predchádzať slávnostné služby Božie a literárno-hudobná kompozícia „Ratkovskí evanjelickí učitelia a žiaci“ . Agentúru SITA o podujatí informovali z Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku.

Ratkovská evanjelická škola bola ekumenickou školou. Jej brány okrem kresťanských detí prekračovali aj židovské. Rozdiely medzi kresťanskými ažidovskými deťmi neboli žiadne. K porozumeniu a tolerancii okrem rodičov žiakov viedli aj učitelia. Ratkovskí učitelia, ktorí pôsobili na evanjelickej škole, robili školský zasadací poriadok tak, že židovské dieťa sedelo vedľa kresťanského. Židovské deti spoločne s kresťanskými vystupovali aj na školských akadémiách. O to väčšiu bolesť prežívali, keď sa v roku 1942 museli rozlúčiť so židovskými rodinami Dróthovcami, Goldbergovcami, Goldschmiedovcami, Grűfeldovcami, Hochfelderovcami, Kanerovcami, Kleinovcami, Millerovcami, Weinbergerovcami, Wilnerovcami, ktorí na základe vtedajších vládnych nariadení museli opustiť Ratkovú.

Kroky ratkovských židovských rodín najprv smerovali do okresného mesta Revúca a odtiaľ do nacistických vyhladzovacích táborov v Poľsku a Nemecku. Po vojne sa nikto z nich do Ratkovej nikdy nevrátil. Z ratkovskej židovskej komunity vojnové hrôzy prežili len Ernest Willner a Július Goldberger. V súčasnosti jediným dokumentom svedčiacim o tom, že v Ratkovej žila židovská komunita, je synagóga, ktorá bola vysvätená v roku 1886. Neskôr bola prestavaná na pekáreň.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať