Aktualizované: V rebríčku slobody tlače Slovensko kleslo, Reportéri bez hraníc si všímajú vraždu Kuciaka aj výroky Fica

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Robert Fico, poslanec a predseda strany Smer-SD. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 25. apríla 14:26

BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Organizácia Reportéri bez hraníc (Reporters sans frontiéres – RSF) v stredu zverejnila svoj výročný rebríček slobody médií v 180 krajinách sveta. Slovensko si v ňom oproti predošlým rebríčkom z rokov 2016 a 2017 pohoršilo.

Ak sme vlani boli na 17. mieste a predvlani na 12. mieste, tak v aktuálnom rebríčku je Slovensko v slobode tlače na 27. pozícii. Tradične prvé miesta obsadili škandinávske krajiny.

Ako v komentári k umiestneniu SR vysvetľujú zostavovatelia rebríčka, vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka vyvolala na Slovensku politické zemetrasenie. Pripomínajú, že Kuciak pracoval pre portál Aktuality.sk na článku o údajnom napojení talianskej mafie na predstaviteľov strany Smer-SD ako aj na údajnom zneužívaní európskych fondov.

Zmiznutie dvoch novinárov

Po vražde odstúpili minister kultúry, minister vnútra a premiér Robert Fico, ktorý je známy verbálnymi útokmi voči novinárom.

„Keďže na Slovensku chýbajú silné inštitúcie, ktoré by ich chránili, novinári sú stále častejšie vystavení urážkam a zneužívaniu. Kuciakova vražda opäť priniesla na svetlo otázky o nevysvetlenom zmiznutí dvoch novinárov v roku 2008 a 2015 a vyvolala debatu o bezpečnosti novinárov,“ píše sa v komentári.

Reportéri bez hraníc si ďalej všímajú aj to, že v posledných rokoch prešli slovenské médiá, ktoré v minulosti vlastnili medzinárodné mediálne spoločnosti, do rúk miestnych oligarchov, ktorých hlavný obchodný záujem leží mimo žurnalistiky.

„Verejnoprávna televízia a rozhlas RTVS, ktorý sa v posledných rokoch stal symbolom novinárskej integrity, je taktiež v ohrození. Jeho generálny riaditeľ zrušil jediný investigatívny televízny program (Reportéri, pozn. redakcie) potom, čo priniesol kritiku jednej zo strán vládnej koalície, na ktorú je napojený,“ píšu Reportéri bez hraníc.

Napriek prepadu sme v rámci V4 najlepší

Na záver komentár upozorňuje na to, že na Slovensku stále hrozí novinárom podľa Trestného zákona až osemročné väzenie za poškodzovanie mena a ohováranie.

„Ako bývalá novinárka a súčasná ministerka kultúry sa vždy budem zasadzovať o to, aby novinári mali slobodu slova aj tlače. Každá takáto tragická udalosť sa určite podpíše pod prepad Slovenskej republiky. Je to o desať miest a napriek tomu sme stále v rámci krajín V4 najlepší,“ povedala novinárom na margo rebríčka počas dnešného rokovania vlády ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD).

Podľa nej by novinári mohli posilniť Slovenský syndikát novinárov či si založiť inú inštitúciu na ochranu novinárov. Ak ju k tejto téme novinári oslovia, je ochotná im podať pomocnú ruku. Reportéri bez hraníc sa v svojom komentári k Slovensku dotkli aj situácie v RTVS. Podľa Laššákovej s generálnym riaditeľom RTVS Jaroslavom Rezníkom „komunikuje veľmi pravidelne“.

Na otázku, čo si myslí o situácii vo verejnoprávnom RTVS a či považuje za normálne, že ľudia z RTVS odchádzajú, musia odchádzať a ďalší sú hľadaní na inzeráty, Laššáková povedala, že novinári z RTVS v otvorenom liste kritizujúcom situáciu v spravodajstve a publicistike „sami povedali, že oni vlastne pracujú slobodne, iba v nepriateľskej atmosfére a tú atmosféru si možno tak čiastočne vytvárajú sami“.

Na otázku, odkiaľ ministerka vie, že si nepriateľskú atmosféru čiastočne vytvárajú aj sami, Ľubica Laššáková dodala, že „oni to sami povedali, že pracujú síce slobodne, ale v nepriateľskej atmosfére. Asi to takto pociťujú“.

Česká republika je na 34. pozícii

Prvé tri miesta v tohtoročnom rebríčku obsadili Nórsko, Švédsko a Holandsko. Pred Slovenskom sa na 26. mieste umiestnila Namíbia a za nami na 28. mieste Južná Afrika a na 29. Kapverdy. Napríklad susedné Rakúsko sa umiestnilo na 11. priečke, Česká republika na 34. pozícii a Poľsko na 58. mieste.

V rebríčku za rok 2018 je Francúzsko 33., Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (Veľká Británia, UK) má 40. pozíciu, Spojené štáty americké (USA) sú na 45. mieste a Kanada je na 18. mieste. Viac možno nájsť na https://rsf.org/en/ranking/2018.

V rebríčku za minulý rok bolo Slovensko na 17. mieste a prvé tri miesta patrili Nórsku, Švédsku a Fínsku. Pred Slovenskom bolo minulý rok Nemecko a po nás nasledovali Portugalsko a Austrália. Susedné Rakúsko bolo 11., Česko 23. a Poľsko 54. V rebríčku slobody médií vo svete vydanom v roku 2017 bolo Francúzsko 39., Veľká Británia 40., USA 43. a Kanada bola na 22. mieste.

Vo výročnom rebríčku slobody médií v 180 krajinách sveta, ktorý zverejnila organizácia Reportéri bez hraníc v roku 2016, bolo Slovensko na 12. mieste.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KuciakĽubica LaššákováRobert Fico
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska