V Riu de Janeiro opäť horí oheň, začala sa paralympiáda

Otvárací ceremoniál - Letná paralympiáda Rio de Janeiro
Slávnostný akt zapálenia paralympijského ohňa bol vyvrcholením krátkej štafety pochodne, posledným jej členom bol plavec Clodoaldo Silva, s trinástimi medailami (6-5-2) najúspešnejší brazílsky paralympionik, ktorý po PH 2016 plánuje ukončiť aktívnu športovú kariéru. Rio de Janeiro, 7. september 2016. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 8. septembra (WebNoviny.sk) – Pôsobivým otváracím ceremoniálom na slávnom štadióne Maracana v brazílskom Riu de Janeiro sa 17 dní po skončení Hier XXXI. olympiády začali XV. paralympijské hry (PH).

Paralympiáda 2016

Od štvrtka 8. septembra do budúcej nedele 18. septembra bude v meste pod otvorenou náručou Krista Spasiteľa bojovať približne 4300 zdravotne hendikepovaných športovcov zo 161 krajín o 528 medailových kompletov v 22 športoch.

Obrazom: Otvárací ceremoniál – Letná paralympiáda Rio de Janeiro

V dejisku PH bolo v stredu počas dňa príjemné slnečné počasie a prialo účastníkom najväčšieho sviatku zdravotne postihnutých športovcov, počas ceremoniálu sa však spustil dážď. Zaplnené tribúny Maracany sledovali zaujímavý ceremoniál a aplaudovali športovcom počas slávnostného defilé.

Otvorenie PH malo názov „Srdce nepozná limity, srdce má každý“. Kreatívny tím na čele s režisérom Vikom Munizom pripravil program v úvode s dôrazom na kruh či koleso ako neuveriteľný vynález. Po približne polhodinovom úvode nasledovalo defilé športovcov zo všetkých účastníckych krajín. Slovenská výprava nastúpila na plochu štadióna v prvej polovici.

Jej vlajkonosičom bol reprezentant v stolnom tenise a zároveň predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš, ktorý je zároveň najúspešnejším športovcom zo Slovenska spomedzi účastníkov letných paralympijských hier. Za Riapošom nasledovali ďalší členovia slovenskej výpravy – športovci aj ich sprievod. Neboli medzi nimi iba tí, ktorých vo štvrtok ráno čakali prvé súťaže.

Na otvorení chýbal prezident MOV Thomas Bach

Športovcov krátkymi prejavmi pozdravili predseda organizačného výboru Carlos Nuzman a tiež prezident Medzinárodného paralympijského výboru Sir Philip Craven. Vzápätí pár minút po 21.00 h miestneho času (2.00 h SELČ) dočasný prezident Brazílie Michel Temer predniesol oficiálnu otváraciu formulku.

Premiérovo od roku 1984 chýbal na otvorení paralympiády šéf Medzinárodného olympijského výboru, prezident MOV Thomas Bach totiž nemohol pricestovať pre účasť na pohrebe niekdajšieho západonemeckého prezidenta Waltera Scheela. Bachovo miesto v čestnej lóži zaujal juhoafrický delegát MOV Sam Ramsamy.

Kým úvod ceremoniálu patril symbolu kolesa ako pripomenutie športovcov na vozíku, po príhovoroch to zase bolo oko zastupujúce súťažiacich so zrakovým hendikepom. Neskôr boli prezentované piktogramy venované jednotlivým paralympijským športom. Súčasťou tejto časti otváracieho ceremoniálu bolo vztýčenie paralympijskej vlajky, rovnako ako na olympijských hrách nechýbali sľuby vernosti ideálom fair play od športovcov, rozhodcov aj trénerov.

Oheň zapálil Clodoaldo Silva

Slávnostný akt zapálenia paralympijského ohňa bol vyvrcholením krátkej štafety pochodne, posledným jej členom bol plavec Clodoaldo Silva, s trinástimi medailami (6-5-2) najúspešnejší brazílsky paralympionik, ktorý po PH 2016 plánuje ukončiť aktívnu športovú kariéru.

Ešte pred Silvom odbehla svoju časť trate s pochodňou už na štadióne aj bývalá atlétka Márcia Malsarová (PH 1984) opierajúca sa o podpornú palicu. V istom okamihu spadla a spolu s ňou aj paralympijský symbol. Po chvíli sa však aj s pomocou podporného personálu zdvihla a za obrovského aplauzu zaplnených tribún pokračovala ďalej.

Oheň z jej rúk putoval ešte do rúk zrakovo postihnutej bývalej bežkyni Ádrie Santosovej, kým sa dostal k Silvovi. Ten sa už za hustého dažďa na svojom vozíčku s pochodňou vyštveral po pristavenej plošine na miesto, kde došlo k slávnostnému aktu zapálenia ohňa. Na štafete s pochodňou sa celkovo podieľalo 700 členov, ktorí absolvovali vyše 20 návštev v zariadeniach pre ľudí so špeciálnymi potrebami a opaterou.

Ceremoniál ukončil veľkolepý ohňostroj.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RiapošMichel TemerThomas Bach