V roku 2011 má zomrieť na rakovinu takmer 1,3 milióna ľudí

Narcis.jpg
Foto: Pixabay.com

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – V Európskej únii (EÚ) má v roku 2011 zomrieť na rakovinu takmer 1,3 milióna ľudí. Vedci toto číslo vypočítali novým matematickým modelom na základe údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (World Health Organization) a EÚ z rokov 1970 až 2007.

Zverejnili tak predpovede úmrtnosti v celom regióne, ale aj konkrétne v šiestich európsky významných krajinách – Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Poľsku, Španielsku a vo Veľkej Británii. Tím pod vedením Carla La Vecchiu z Milánskej univerzity v Taliansku predpovedá, že tento rok zomrie v EÚ na rakovinu 1 281 466 ľudí, pričom v roku 2007 to bolo 1 256 001 ľudí.

Vedci tento nárast pripisujú zväčšovaniu populácie a starnutiu obyvateľstva. V prepočte na 100-tisíc obyvateľov predpokladajú zlepšenie situácie. Kým v roku 2007 zomrelo 153,8 zo 100-tisíc mužov, v roku 2011 by to malo byť 142,8.

V roku 2007 prehralo boj s rakovinou 90,7 zo 100-tisíc Európaniek, tento rok má toto číslo klesnúť na 85,3, čo znamená sedempercentný pokles u mužov a šesťpercentný u žien. Priaznivo to však nevyzerá s rakovinou pľúc, na ktorú má zomrieť oproti roku 2007 viac žien v každej krajine okrem Veľkej Británie. Po desaťročí, kedy bola ostrovná krajina na čele rebríčka úmrtnosti žien na toto ochorenie, sa má situácia konečne stabilizovať.

Podľa La Vecchiu urobili európski muži za ostatné roky veľký pokrok v skoncovaním s fajčením, u žien je to horšie. „Ženy majú problém prestať fajčiť, pretože sa obávajú priberania. Pre ne je to skôr psychologická závislosť,“ uviedol. Len 15 percent ľudí, ktorým diagnostikujú rakovinu pľúc, prežije najbližších päť rokov. Šíri sa totiž bez symptómov, ktoré sa prejavia často až vo chvíli, keď sa rozšíri do ďalších častí tela.

Najviac ľudí má zomierať v Poľsku, najmenej vo Francúzsku, Nemecku a Taliansku. Priepastný rozdiel medzi západnou a východnou Európou bude podľa La Vecchiu pretrvávať aj v najbližších rokoch. Predpoveď úmrtí na rakovinu chce tím odborníkov pripraviť aj pre rok 2012, aby sa jednotlivé krajiny vedeli lepšie pripraviť a investovať do skríningových programov pre konkrétne typy ochorenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom