V Ruke prekvapujúco triumfoval 17-ročný Domen Prevc

Domen Prevc
Domen Prevc Foto: SITA/AP

RUKA 25. novembra (WebNoviny.sk) – Slovinský skokan na lyžiach Prevc triumfoval vo fínskej Ruke v piatkových úvodných pretekoch jednotlivcov v rámci nového ročníka Svetového pohára, ale prekvapujúco to nebol favorizovaný Peter, lež jeho o sedem rokov mladší brat Domen.

Obhajca celkového prvenstva a držiteľ veľkého krištáľového glóbusu totiž v druhom kole nezvládol dopad a skončil na zemi. Aj tak však obsadil 3. pozíciu vďaka skvelému prvému skoku (143 m). Iba 17-ročný Domen Prevc (nar. 4. júna 1999) triumfoval na mostíku HS-142 výkonom 321,8 bodu a dosiahol premiérové víťazstvo v kariére; druhý skončil Nemec Severin Freund (318,3).

Samozrejme, som šťastný, že som vyhral, ale pohľad na bratov pád ma netešil. Myslím si však, že je v poriadku,“ citoval web delo.si Domena Prevca, ktorý je siedmym najmladším víťazom pretekov v histórii SP. „Veľmi sa teším z excelentného výkonu Domena a Petra. Sú to mimoriadni skokani, Domenovi gratulujem k prvému víťazstvu vo Svetovom pohári. V Kuusame je veľký mostík, takže výhodu na ňom majú dobrí letci,“ doplnil tréner slovinskej reprezentácie Goran Janus

Skvelé preteky predznamenalo už prvé kolo, v ktorom rovná pätina štartového poľa pokorila 140-metrovú hranicu. Úradujúci dvojnásobný olympijský víťaz zo Soči 2014 Kamil Stoch z Poľska spadol pri svojom úvodnom pokuse, keď mu po telemarku „ušla“ ľavá lyža. Napokon obsadil 26. pozíciu. Jeho krajana Macieja Kota, víťaza kvalifikácie, klasifikovali na 5. priečke, ktorou vyrovnal svoje kariérne maximum v pretekoch SP.

Muži – súťaž jednotlivcov – mostík HS-142 – Ruka (Fín.) – piatkové výsledky:

1. Domen Prevc (Slovin.) 321,8 bodu (138,5 m/140,5 m), 2. Severin Freund (Nem.) 318,3 (140 m/140 m), 3. Peter Prevc (Slovin.) 310,6 (143 m/140,5), 4. Manuel Fettner (Rak.) 304,5 (142 m/133 m), 5. Maciej Kot (Poľ.) 303,7 (141 m/135 m), 6. Karl Geiger (Nem.) 303,1 (140,5 m/136 m)

Poradie vo Svetovom pohári 2016/2017 (po prvých z 28 pretekov jednotlivcov): 1. Domen Prevc (Slovin.) 100 bodov, 2. Severin Freund (Nem.) 80 bodov, 3. Peter Prevc (Slovin.) 60, 4. Manuel Fettner (Rak.) 50, Maciej Kot (Poľ.) 45, 6. Karl Geiger (Nem.) 40