Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jakutsko
Foto: SITA
10. januára 2010 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

V ruskom Aldane vybudovali mládežnícke stredisko

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Slováci spravili v ruskom meste Aldan mládežnícke stredisko, ktoré poskytuje jednu z mála možností pre mladých, ako v meste stráviť voľný čas. Pre agentúru SITA to povedala Anna Sabuchová z Ružomberka, ktorá sa po jedenástich mesiacoch vrátila zo Sibíri, kde pôsobila v meste Aldan v Jakutsku, najväčšej z ruských republík, ako saleziánska misijná dobrovoľníčka. Vyslala ju tam organizácia Savio. Vo februári čaká Anna na pozvanie z Ruska, na základe ktorého môže znova dostať víza. Tieto víza dostane na rok, ale každé tri mesiace musí prísť domov. V prípade, že sa dobrovoľníčke podarí získať prechodný pobyt, nebude musieť lietať na Slovensko.

Anna pomáhala saleziánom v meste, kde pôsobia traja slovenskí saleziánski kňazi. V Aldane sú dve stredné školy, zdravotnícka a technická, a v meste žijú študenti na internátoch. Keďže v malom meste nie je veľa príležitostí pre mladých ako využiť voľný čas, chodia ku saleziánom, ktorí vedú stredisko, kde je calcetto, biliard a tenis, mladí sa učia hrať na gitare a premietajú im rôzne filmy. Raz v týždni je duchovné stretko, kde dobrovoľníčky pripravia hry a občerstvenie a jeden zo saleziánov má pripravenú duchovnú tému. So študentmi chodia aj na krátke jednodňové a víkendové výlety, kde mládežnícke stredisko financuje stravu a ceste.

Do mládežníckeho strediska začali chodiť len dvaja-traja chalani, ktorí sa učili hrať na gitaru, ale postupne, volali kamarátov a teraz doň chodí veľa mladých už nielen na gitaru ale aj pre spoločenské hry. Chodí aj dvadsať-tridsať mladých, na niektoré akcie, napríklad diskotéku, príde aj viac ako štyridsať mladých ľudí.

Súčasťou práce dobrovoľníkov je aj starostlivosť o malú farnosť a výjazdy do dedín. Do dediny Chatystyr sa chodí raz za týždeň v nedeľu, je tam väčšie katolícke stredisko, vysvetlila Anna. Chodia aj do dediny Ugajan, no v tomto prípade treba ísť ďalej a prekročiť rieku, kým nie je zamrznutá tak na člne a keď mrzne, tak po ľade. Keď ľad nie je dostatočne pevný, tak sa tam chodiť nedá. Do Ugajanu sa dostanú raz mesačne a raz mesačne sa chodí aj do dediny Tomnot a mestečka Nenyungri. Aby sa mohli veriaci stretávať a aby mali misionári kde zostať, majú v Chatystyre dom, nový dom sa začína stavať v Ugajane.

V Jakutsku saleziáni pôsobia na dvoch miestach. V hlavnom meste Jakutsk, ktoré je veľké a vyspelé a žije v ňom 260-tisíc obyvateľov, a v meste Aldan, to má len 27-tisíc obyvateľov a prevažujú drevené budovy. Je to prevažne ruské mesto, Jakutov, ktorí sa podobajú na Indiánov alebo Číňanov a majú šikmé oči, v Aldane nie je veľa, no postupne ich pribúda. V okolitých dedinách naopak Jakuti a Eveni prevažujú. Okolo Jakutsku je rovina, v Aldane sú kopce. Celé Jakutsko pokrývajú lesy, v republike je rozvinutý ťažobný priemysel pre dostatok nerastných surovín. Počas väčšiny roka je zima. „Zima je veľká a dlhá, od októbra do apríla je trvalá snehová pokrývka, ale leto, hoci je krátke, je veľmi teplé. Teploty dosahujú niekedy aj 30 stupňov,“ vysvetlila Anna.

SITA

Odporúčané články

Deťom z ulíc Kene pomáha rehabilitačné centrum Školáci v juhosudánskom Manguo už nemusia sedieť na zemi

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...