V Rusku horia dva milióny hektárov lesa, podľa zákona ich hasiť netreba

SITA/AP

V Rusku sa už niekoľko dní šíria masívne požiare, ktoré vo štvrtok presiahli rozlohu dva milióny hektárov. Väčšina lesov horí na Sibíri. Dym však zamoruje aj mestá vzdialené 1500 kilometrov, ako napríklad Novosibirsk či Omsk a tiež niektoré regióny na Urale, napriek tomu, že v ich okolí nehorí.

Všetko je v pohode

Prevažnú časť požiarov nikto nehasí, lebo to umožňuje zákon – pokiaľ by náklady na hasenie požiarov presiahli škody, hasiť netreba. Informoval o tom portál Newsru.com. Aktívne sa v súčasnosti hasí 162 lesných požiarov na ploche 147 168 hektárov.

Minulý rok takto v Rusku zhorelo 10 miliónoch hektárov lesa. Príčinami požiarov sú najmä horúčavy nad 30 stupňov Celzia a nedostatok zrážok. Ďalej búrky s bleskami, občas aj bez zrážok a poryvy vetra, ktoré oheň rýchlo šíria. Okrem požiarov v Rusku miznú lesy aj výrubom – ročne padnú stromy na rozlohe milióna hektárov.

Postoj Ruska k rozsiahlym lesným požiarom sa môže javiť absurdne najmä v dobe, keď Zem sužuje globálne otepľovanie a niektoré krajiny uvažujú o hromadnom vysádzaní stromov v snahe zmierniť klimatické zmeny. Na hasenie lesov v odľahlých miestach, kde nie sú ľudské obydlia ale vraj nie sú peniaze.

Stovky požiarov

Ľudia z miest sa sťažujú na dusivý smog zo vzdialených požiarov, no úrady uvádzajú, že monitoring ovzdušia nepreukázal zvýšenú koncentráciu škodlivých látok vo vzduchu.

Zdravotníci ale varujú, že znečistený vzduch môže najviac postihnúť zdravie detí, seniorov, tehotných žien a ľudí so srdcovými problémami. V dôsledku požiarov hynú aj tisíce zvierat a niektoré utekajú do miest.

Väčšina lesov horí na Sibíri. V Jakutsku je 134 požiarov, pričom horí tri štvrte milióna hektárov, v Irkutskej oblasti je evidovaných 115 požiarov na ploche takmer pol milióna hektárov a v Krasnojarskom kraji horí 900-tisíc hektárov vrámci 109 požiarov.

Očakáva sa, že požiare budú ešte nejakú dobu v dôsledku horúčav pretrvávať.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom