V Rusku sa začal súd s aktivistami, sú obvinení z pirátstva

Aktivisti, Greenpeace, Rusko, vrtné plošiny, Arktí
Foto: SITA/AP

MOSKVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Ruské orgány vzniesli obvinenia z pirátstva voči všetkým 30 osobám, ktoré sa nachádzali na lodi environmentálnej organizácie Greenpeace zadržanej v septembri pri jednej z vrtných plošín v Arktíde.

Vo štvrtok o tom informoval federálny vyšetrovací úrad, podľa ktorého by sa mala celá skupina zodpovedať z „útoku na plošinu Prirazlomnaja“ patriacu ruskému plynárenskému podniku Gazprom.

Súd v meste Murmansk ešte minulý týždeň uvalil na všetkých zadržaných aktivistov a novinárov dvojmesačnú vyšetrovaciu väzbu.

Prvých 14 obvinili z pirátstva v stredu, zatiaľ čo zvyšok nasledoval vo štvrtok. V prípade usvedčenia z organizovaného pirátstva členom skupiny hrozí 10- až 15-ročný pobyt vo väzení ako aj vysoká pokuta.

Posádku lode Arctic Sunshine s holandskou vlajkou tvorili štyria Rusi a 26 cudzincov pochádzajúcich zo 17 rôznych krajín vrátane Británie, Dánska, Spojených štátov či Kanady. Aktivisti sa 18. septembra pokúsili obsadiť plošinu Prirazlomnaja, na čo ruská pobrežná stráž všetkých zadržala. Prípad ešte minulý týždeň komentoval ruský prezident Vladimir Putin, podľa ktorého by ochranári nemali byť považovaní za pirátov, hoci porušili zákony. Vyšetrovatelia vo štvrtok uviedli, že všetci členovia posádky popreli svoju vinu a momentálne odmietajú vypovedať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie Greenpeace