V Ružomberku uskutočnili prvú operáciu metódou nanoknife

Nanoknife
Nanoknife a tumor. Foto: totalhealth.co.uk

RUŽOMBEROK 30. októbra (WEBNOVINY) – V Ústrednej vojenskej nemocnici SNP-FN v Ružomberku uskutočnili prvú operáciu technológiou nanoknife na Slovensku.

Potvrdil to zástupca riaditeľa nemocnice Ladislav Slobodník. Operáciu vykonali ešte v júli Ján Kodaj a Rudolf Rindoš.

„Ide o novú technológiu miniinvazívnej terapie malígnych tumorov. Je možné ju použiť predovšetkým na odstránenie nádorov pľúc, ale aj pečene, pankreasu, prostaty a obličiek,“ uviedol Rindoš.Nanoknife je metóda vyvinutá v USA v roku 2008.

„Nepoškodzuje štruktúry v okolí tumoru, nezaťažuje pacienta nadmerným teplom, či chladom. Preto je využiteľná na likvidáciu centrálnych nádorov v blízkosti takýchto štruktúr, kde nie je možné použiť inú metódu bez rizika poškodenia napríklad veľkých ciev. Výhodou metódy je, že používa elektrický prúd s napätím až 3 kilowatty v krátkych pulzoch pri 90 až 100 opakovaniach. Tie by mali stačiť na to, aby bol nádor s veľkosťou 3 až 4 centimetre zlikvidovaný. U operovaných tým zvýšime šance na významné predĺženie aktívneho života,“ opísal postup Rindoš.

Dĺžka hospitalizácie pacienta po operácii je niekoľko dní. Nemocnica v Ružomberku je podľa Slobodníka momentálne jediným zariadením na Slovensku, kde sa vykonávajú operácie technológiou nanoknife.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom