V Sarajeve za veľkej slávy otvorili prvú predajňu McDonald´s

Mcdonald
Foto: ekapija.ba

SARAJEVO 31. júla (WEBNOVINY) – Dvadsať rokov po rozpade veľkej Juhoslávie v bosnianskej metropole otvorili symbol západného sveta – predajňu rýchleho občerstvenia americkej spoločnosti McDonald´s.

Získanie samotných povolení na otvorenie prevádzky v centre Sarajeva trvalo predstaviteľom firmy štyri roky, no nakoniec sa dočkali odmeny. Pobočku otvorili na ulici pomenovanej podľa dlhoročného juhoslovanského lídra Josipa Broza Tita, ktorého smrť urýchlila rozpad mnohonárodného celku.

Bosniaci veria, že práve príchod McDonald´s do krajiny je signálom ich skorého začlenia do západného sveta a budúceho členstva v Európskej únii a NATO. Na minulotýždňovom slávnostnom otvorení sa zúčastnil šéf trojčlenného predsedníctva Bosny a Hercegoviny Zeljko Komšič, americký veľvyslanec v Bosne Patrick Moon a primátor Sarajeva Alija Behmen.

Všetci traja boli prvými zákazníkmi, ktorí tak mohli ochutnať vôbec prvé hamburgery podľa americkej receptúry v Bosne. Okrem nich prišlo na otvorenie mnoho zvedavcov, ktorí sa zhodli na tom, že k nim prostredníctvom americkej firmy zavial vietor zo Západu. Bosna patrila medzi posledné krajiny na európskom kontinente, v ktorej sa nenachádzala predajňa McDonald´s. Momentálne tak zostávajú už len tri krajiny na zozname – Albánsko, Čierna Hora a Kosovo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie McDonald's