V Saudskej Arábii vyrastie najvyšší mrakodrap sveta

Bez názvu
Kingdom Tower bude merať 1600 metrov Foto: www.inhabitat.com

Vyššie znamená lepšie – aspoň to si myslia developeri z Blízkeho východu, ktorí nedávno predstavili nový projekt s názvom Kingdom Tower. Ide o plánovaný mrakodrap v Saudskej Arábii, ktorý by sa po dokončení mal stať najvyššou budovou sveta. Kingdom Tower (Kráľovská veža) si medzitým vďaka svojej výške vyslúžila prezývku „míľová veža“ – jej vrchol by mal siahať do výšky 1600 metrov. Ako na tlačovej konferencii v utorok uviedli predstavitelia saudskej kráľovskej rodiny, na 275 poschodiach by svoje miesto mali nájsť hotely, kancelárie, luxusné apartmány i nákupné centrá.

Štvrtý diel Mission: Impossible natočia v Dubaji
Foto: AP Photo/Kamran Jebreili

Kým 20. storočie patrilo z hľadiska priekopníckych výškových stavieb ako Empire State Building, Sears Towers či zničeným „newyorským dvojičkám“ Amerike, 21. storočie sa presúva na východ. Stavbu za 13,5 miliárd eur bude financovať saudská kráľovská rodina, ktorá dizajn Kráľovskej veže vložila do rúk amerických firiem Adrian Smith a Gordon Gill Architecture. Tí sa podieľali aj na návrhu momentálne najvyššej budovy sveta Burdž Chalifa v Dubaji. Táto 828-metrová veža, ktorú nedávno pokoril pavúčí muž Alain Robert, svoju konkurenciu dostane najskôr o štyri roky. Kingdom Tower bude zdobiť saudsko-arabské mesto Džidda a zároveň ponúkať fascinujúci výhľad na pobrežie Červeného mora.

Plány megalomanskej stavby však nenadchli každého. „Honba za postavením najvyššieho mrakodrapu je úplne zbytočná – kde sa to skončí?“ pýta sa Rory Olcayto, zástupca šéfredaktora magazínu The Architects‘ Journal. „Tieto budovy sa minuli svojmu cieľu a stávajú sa len symbolom zastaralého spôsobu zmýšľania. Je oveľa príjemnejšie sledovať stavby akou je trojrozmerné ústredie čínskej hlavnej televízie CCTV v Pekingu, než agresívny falický objekt,“ myslí si Olcayto.

Bez názvu
Foto: www.mirror.co.uk

Kingdom Tower má v pláne prevýšiť momentálne najvyššiu vežu Burdž Chalifa až dvojnásobne. Vyzerá to tak, že onedlho sa povinnou výbavou domácností stanú popri hasičských prístrojoch aj kyslíkové bomby.

www.mirror.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alain Robert