V separatistickom Náhornom Karabachu vypukli ťažké boje

Arménsko azerbajdžanský konflikt
azerbajdžanské tanky Foto: SITA/AP

Jerevan 2. apríla (WebNoviny.sk) – Arménsky prezident Serž Sarkisjan dnes oznámil, že dnešných počas bojov v Náhornom Karabachu prišlo o život 18 arménskych vojakov a ďalších 35 ich bolo zranených, informovala agentúra RIA Novosti.

Na zasadnutí Rady národnej bezpečnosti prezident označil dnešné zrážky za najzávažnejšie od obnovenia prímeria v roku 1994, pričom zodpovednosť za tento stav zvalil na Azerbajdžan. „Vďaka včasnej reakcii arménskych síl bolo možné nielen získať kontrolu nad situáciou, ale aj spôsobiť protivníkovi citeľné straty,“ vyhlásil Sarkisjan.

Obviňujú sa navzájom

Hovorca azerbajdžanského ministerstva obrany pred tým informoval, že v obnovených bojoch v oblasti Náhorného Karabachu padlo 12 azerbajdžanských vojakov. Podľa jeho oznámenia situácia v oblasti konfliktu sa mierne upokojila, ale stále je napätá.

Podľa azerbajdžanských zdrojov v bojoch prišli o život aj civilisti, ich počet však zatiaľ nie je známy.

Obe krajiny dnes informovali o vyostrení situácie v oblasti Náhorného Karabachu: kým azerbajdžanské ministerstvo obrany tvrdí, že arménska armáda ostreľovala jeho pozície v spornej oblasti, arménsky rezort obrany informoval o útočných akciách azerbajdžanskej strany.

Putin vyzval na zastavenie paľby a zdržanlivosť

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyzval Arménsko a Azerbajdžan na okamžité zastavenie paľby a zdržanlivosť s cieľom zabrániť v oblasti Náhorného Karabachu ďalším obetiam na životoch.

Informoval o tom v Moskve Putinov hovorca Dmitrij Peskov, podľa ktorého je ruský prezident správami o obnovení bojov na styčnej línii v Karabachu veľmi znepokojený.

Putin podľa Peskova vyjadril ľútosť nad tým, že situácia v oblasti opäť skĺzla do ozbrojenej konfrontácie napriek tomu, že v poslednom čase bol podniknutý celý rad krokov, ktoré mohli viesť k urovnaniu konfliktu.

Spor o Náhorný Karabach nemá vojenské riešenie

Spolupredsedovia minskej skupiny pre Náhorný Karabach pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) odsúdili použitie sily v Náhornom Karabachu, vyjadrili hlboké znepokojenie z eskalácie situácie a strát na životoch v regióne a vyzvali na zastavenie paľby.

Hlboké znepokojenie zo situácie v Náhornom Karabachu vyjadrila aj šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, ktorá obe strany vyzvala, aby okamžite prestali s porušovaním prímeria a zdržali sa krokov a slov, ktoré by mohli situáciu ešte viac vyhrotiť.

Výzvu na okamžité zastavenie útokov obom stranám konfliktu adresoval aj nemecký minister zahraničných vecí Hans-Walter Steinmeier. Upozornil, že spor o Náhorný Karabach nemá vojenské riešenie, a vyhlásil, že jeho aktéri by mali prejaviť politickú vôľu a vrátiť sa k rokovaniam v rámci minskej skupiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij PeskovFederica MogheriniováVladimir Putin