Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skolka
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jarošík
12. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

V škôlkach je málo miest, Lipšic chce zriadiť detské skupiny

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Nedostatok miest pre deti v materských školách chce nezaradený poslanec Daniel Lipšic riešiť zavedením novej služby starostlivosti o dieťa – tzv. detskými skupinami. Zriaďovateľom detskej skupiny budú môcť byť zamestnávatelia rodičov malých detí, obce, mestá, občianske združenia, ale napríklad aj mamička na materskej dovolenke, ktorá sa chce popri svojom dieťatku starať aj o ďalšie deti.

“Nová služba starostlivosti o dieťa v detskej skupine stanovuje pre poskytovateľa presné podmienky, za akých túto službu môže poskytovať, čo bude zároveň pre rodiča istou zárukou kvality. Detská skupina nemá byť voči škôlke konkurenciou ale alternatívou, nakoľko tu nepôjde o klasický vzdelávací proces,” uvádza Lipšic v návrhu. Detské skupiny nebudú mať pre svoje fungovanie stanovené také prísne technické či hygienické podmienky ako materské školy.

Služba poskytovaná za odplatu

Aby deti do detských skupín mohlo dávať čo najviac rodičov, opozičný poslanec navrhuje, aby zriaďovateľ mohol službu poskytovať za odplatu, ktorá neprevýši oprávnené náklady vynaložené na zriadenie a prevádzku zariadenia.

“Mnohým rodičom práve vzhľadom na flexibilnosť služby, ktorú detské skupiny budú ponúkať, umožní lepšie si zosúladiť rodinný a pracovný život, a tak aj rýchlejší návrat na trh práce. Prínosom tejto novej služby je prevencia sociálnej izolácie rodičov, možnosť pre zamestnávateľov udržať si kvalifikovaných zamestnancov,” argumentuje Lipšic.

Opatrenie podľa neho zároveň prispieva k zníženiu rizika ohrozenia chudobou a nedostatku príjmov v prípade, že rodič zostane dlhší čas mimo trhu práce. Návrh predpokladá aj vznik nových pracovných miest pre osoby, ktoré sa budú v detských skupinách starať o deti.

Návrhom sa bude parlament zaoberať v januári

Lipšic zdôrazňuje, že vo väčšine európskych krajín, aj na Slovensku, hrá jednu z hlavných úloh v problematike fungovania rodín zlučiteľnosť rodičovskej a profesionálnej dráhy.

Nedostatok miest v predškolských zariadeniach a jasliach majú podľa neho za následok, že takéto zosúladenie je často nemožné. V septembri 2013 podľa štatistík rezortu školstva do materských škôl pre nedostatok miesta nezobrali viac ako 8 000 detí.

Návrhom zákona o poskytovaní služby starostlivosti o deti v detských skupinách sa bude parlament zaoberať na januárovej schôdzi.

Odporúčané články

Milión navyše vysokým školám nestačí, na platy potrebujú päť Zmena ústavy nestačí, Fico musí zmeniť šéfa NKÚ, tvrdí Figeľ

Témy

Diskusia

izidor Čo sa babe chcelo-to sa babe snívalo. Daval som deti do skôlky a viem aké to bolo- izidor Vy si pre svojho Fica,asi postavite po jeho smrti aj mauzoléum izidor Praktiky červených sú nevyspytateľné-prečo sa nedokážeš pod svoje múdrosti aj svojím menom,alebo nickom podpísať?Z tvojích úst vychádza toľko hnusu a špiny,že slušného človeka to až zaráža.Ale čo by sme chceli od červených? izidor Komunista na n-tu,nevie čo by mal napísať a písať strašne chce,tak zoberie nick oponentovi,aby ho zosmiešnil,lebo je taký úbožiak ako všetci komunisti.Už ti to ide na mozog. škoda Za komunizmu všetko fungovalo, aj materské škôlky, pre každého bolo dosť. A teraz títo demokrati plačú, že je všetkého málo.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...