V Slovenskom krase opäť počítajú netopiere, v jaskyniach zimujú aj vzácne druhy

Netopier
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) – V Národnom parku Slovenský kras sa tento rok opäť uskutočňuje zimné sčítanie netopierov. Sčítanie v podzemných priestoroch najrozsiahlejšieho krasového územia na Slovensku potrvá až do polovice marca.

Vybrané jaskyne i priepasti

Cieľom je sledovanie zmien početnosti jednotlivých druhov netopierov v ich podzemných zimoviskách. Ako informuje Štátna ochrany prírody SR (ŠOP SR), odborníci kontrolujú každoročne okolo 100 vybraných jaskýň, priepastí a banských štôlní v tomto území, aby zistili druhové zloženie a početnosť týchto živočíchov.

Výsledky výskumu predstavujú pre odborníkov významné údaje nevyhnutné pri zabezpečovaní manažmentových opatrení na ochranu jednotlivých zimovísk a konkrétnych druhov netopierov. Sčítanie netopierov sa v Slovensko krase v zimných mesiacoch pravidelne organizuje už od roku 1991.

Najbohatšia druhová skladba

Zimoviská netopierov na území Slovenského krasu patria medzi najvýznamnejšie na Slovensku a mnohé z nich majú dokonca až celoeurópsky význam. V Slovenskom krase sa nachádza viac ako 1 300 jaskýň a priepastí, ktoré poskytujú ideálne podmienky na výskyt netopierov. V Slovenskom krase zimuje každoročne viac než 70-tisíc netopierov.

Najpočetnejším druhom v sledovaných podzemných priestoroch je večernica malá, ktorá tu zimuje v počte okolo 65-tisíc jedincov. Celkovo tu odborníci zaznamenávajú výskyt až 20 druhov netopierov, čo predstavuje najbohatšiu druhovú skladbu v rámci jedného územného celku na Slovensku. Najvzácnejšími sú podkovár južný, podkovár veľký, lietavec sťahovavý či netopier pobrežný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody