V slovenských mestách bude podujatie Zóna bez peňazí

Zóna bez peňazí
Foto: facebook.com/bezpenazna.zona/

BRATISLAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) – V sobotu 26. novembra sa v mestách po celom Slovensku uskutoční Zóna bez peňazí – dobrovoľnícke podujatie, ktorého hlavným cieľom je podporiť recykláciu vecí, ktoré sú ešte v dobrom stave, no ľudia ich už nepotrebujú.

„Príďte darovať veci, ktoré už nepotrebujete a vymeňte ich za také, ktoré sa vám páči. Alebo si môžete zobrať to, čo by sa vám mohlo hodiť. Aj vďaka vám sa tak bude môcť naplniť hlavná myšlienka celej akcie – urobiť krajšie Vianoce tým, ktorí si to nemôžu, prevažne pre nedostatok peňazí, dovoliť. Darčeky predsa nemusia byť nové ani drahé, pokojne to môžu byť veci získané práve na Zóne bez peňazí,“ vyzval potenciálnych návštevníkov iniciátor akcie a hlavný organizátor Juraj Čiba, známy ako Manik, ktorý je zároveň zakladateľom komunitného Projektu život.

Veci, ktoré po Zóne bez peňazí zostanú, dobrovoľníci rozdelia

Vďaka nemu vznikol tím šikovných ľudí z rôznych kútov Slovenska, ktorí sa chopili organizácie Zóny bez peňazí v ich mestách. „Nie je to však len o dobrosrdečnosti jednotlivých ľudí, ale aj o miestach, ktoré poskytli zadarmo priestory na túto akciu,“ podotkol Manik.

Podľa neho ak ľudia prestanú riešiť peňažnú hodnotu vecí a začnú si pomáhať tak, že jeden druhému urobia láskavosť, časom môžu uspokojiť väčšinu svojich potrieb prostredníctvom vzájomnej pomoci a zároveň podporiť recyklovanie vecí, ktoré môžu ešte niekoľko rokov pokojne slúžiť.

Veci, ktoré po Zóne bez peňazí zostanú, dobrovoľníci rozdelia a posunú viacerým spriazneným organizáciám. „Oblečenie pre dospelých darujeme organizáciám, ktoré sa venujú ľuďom bez domova, detské oblečenie materským centrám, knihy školám, knižniciam a antikvariátom. Hračky rozdáme deťom v regiónoch s najväčšou nezamestnanosťou a rodinám v hmotnej núdzi,“ priblížil Manik.

Bohatý sprievodný program

Mnohé miesta budú mať počas konania akcie aj bohatý sprievodný program.

„Súčasťou Zóny bez peňazí budú koncerty, vystúpenia, vernisáže, výstavy výrobkov miestnych umelcov a remeselníkov, tvorivé dielne, detské kútiky, arteterapie, literárne posedenia a rôzne workshopy. Nebudú chýbať ani domáce dobroty, čaje z rôznych kútov sveta, joga, premietanie filmov, stretnutia so známymi osobnosťami a mnoho ďalšieho. A to všetko, samozrejme, zadarmo. Bližší program nájdu záujemcovia na stránkach jednotlivých miest, zoznam zasa na oficiálnej stránke Zóny bez peňazí,“ uviedol Manik.

Tohtoročná Zóna bez peňazí pomôže zároveň i ľuďom v núdzi v tranzitných zónach na srbsko-maďarských hraniciach v Horgoši a v Kelebiji, v ktorých aktuálne prebýva zhruba tristo ľudí na úteku zo Sýrie, Afganistanu, Pakistanu, Iránu či Iraku. „Títo ľudia v improvizovaných stanoch žijú celé dni aj týždne pri žiletkovom plote, pod holým nebom, na poli, v zime. Sú to ľudia, ktorí nemajú šancu si pomôcť sami a sú medzi nimi aj rodiny s malými deťmi, ktoré čakajú na legálny vstup do EÚ,“ povedal organizátor.

Pomoc im bude podľa jeho slov distribuovaná prostredníctvom dobrovoľníkov z maďarskej mimovládnej organizácie Sirius Help, ktorí majú oficiálne povolenie pomáhať v tranzitných zónach. Okrem toho budú veci distribuované aj v maďarských utečeneckých táboroch a azylových domoch, kam prúdia utečenci z tranzitných zón.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom