Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dôchodca
Foto: SITA/AP
13. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

V slovenských rodinách hrajú starí rodičia veľkú úlohu

BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Starí rodičia hrajú v rodinách na Slovensku veľkú úlohu.

Aj napriek tomu, že podľa štatistík sa skoro každé druhé manželstvo končí rozvodom, slovenské rodiny sú viac tradičné, pre agentúru SITA to pri príležitosti Dňa starých rodičov, ktorý bol 13. októbra, uviedla psychologička Elena Brozmanová.

Výpomoc pri výchove

„Model rodiny ako spolužitia troch generácií je v povedomí ľudí stále živý,“ priblížila. Upozornila však, že dnešná dynamická doba určuje, v ktorej generácii je tento model silnejší. Úcta voči staršej generácii sa podľa jej slov z nášho života postupne vytráca a mnohí starí rodičia sa tak stávajú len opatrovateľmi vnúčat a výpomocou pri výchove. „V každej generačnej skupine má však tento jav svoju vlastnú podobu,“ poznamenala.

Samotní starí rodičia veľmi citlivo vnímajú vzťahy s vnúčatami, pričom obmedzenie kontaktu im nevyhovuje. Ako Brozmanová pripomenula, pribúdajú starí rodičia bez vnúčat, ktoré žijú v cudzine.

Vzťah vnúčat a starých rodičov môže obohatiť

„Život vo viacgeneračnej rodine je však pestrejší a veselší,“ poznamenala. V rodine, ktorá normálne funguje, si deti a vnúčatá starých rodičov ctia.

Podľa psychologičky však majú trpký osud tí, ktorí rozvodom svoje vnúčatá stratili. Brozmanová upozorňuje, že je stále viac starých rodičov, ktorí sa s vnúčatami stretávať nemôžu, pretože ich rodičia spolu nežijú. „O tomto probléme sa však nediskutuje,“ doplnila pre agentúru SITA.

Ako psychologička ďalej uviedla, dieťa by k svojmu starému rodičovi malo mať ten najlepší vzťah. Jeho kvalita však závisí aj od kvality všetkých zúčastnených. Vo všeobecnosti majú deti voči starým rodičom pozitívne vzťahy. „Ak starí rodičia prejavujú voči svojim vnúčatám lásku, trpezlivosť, porozumenie a nechajú ich, aby ich v dnešnej technologickej dobe aj poučili, myslím, že takéto vzťahy obohatia obe strany,“ informovala na záver.

Odporúčané články

Mnohodetné rodiny môžu Bratislavu opäť požiadať o príspevok Poslanci KDH chcú podporiť viacgeneračné spolužitie v rodine

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...