V Slovinsku predstavili vozidlo, ktoré ´lieta´ nad vodou

V Slovinsku predstavili vozidlo, ktoré ´lieta´ nad vodou
Foto: Quadrofoil

Zatiaľ čo Slovensko si vďaka Štefanovi Kleinovi robí meno vo svete lietajúcim autom AeroMobil, pätica slovinských inžinierov a vizionárov sa rozhodla svet zaujať športiakom na vlnách. Nedávno predstavili prototyp unikátneho osobného vozidla Quadrofoil poháňaného elektrinou, ktoré „lieta“ nad vodou.

Bez hluku a emisií

V Slovinsku predstavili vozidlo, ktoré ´lieta´ nad vodou
Foto: Quadrofoil

„Chceli sme navrhnúť dopravný prostriedok, ktorý využíva prírodné sily, aby dosiahol legendárny výkon,“ uviedli dizajnéri, ktorí na zdokonaľovaní idey pracujú už od roku 2012.

Priekopnícke vozidlo, ktoré zaujme svojím futuristickým dizajnom, poteší aj ekológov. Má nulové emisie, produkuje minimálny hluk a vďaka špeciálnym vidliciam eliminuje vlnenie hladiny. Plavidlo, ktoré je šetrné voči životnému prostrediu, vďaka tomu získa prístup aj do oblastí, ktoré sú environmentálne veľmi citlivé a kam majú hlučné skútre či motorové člny vstup zakázaný.

Nepotopiteľné vozidlo

Ďalším plusom sú nízke náklady na údržbu a skladnosť, keďže má dĺžku len tri metre. Priemerná rýchlosť, ktorou dokáže brázdiť po vlnách, je 20 uzlov (40 km/h ). Plavidlo má zabudovaný protinárazový systém a ku dnu nikdy neklesne. „Na rozdiel od Titanicu je Quadrofoil skutočne nepotopiteľný. Trup lode je dutý, takže aj v najhorších scenároch zostane plavidlo nad hladinou,“ tvrdia dizajnéri.

Dopravný prostriedok, ktorý dostal prezývku „športiak do vody“, naraz odvezie dve dospelé osoby a v závislosti od typu motora je dostupný v dvoch modeloch, ktorých cena sa začína na 15-tisícoch eur.

Quadrofoil je momentálne vo fáze produkcie a predpredaja, prví majitelia ho na vlnách vyskúšajú už v marci 2015.

http://quadrofoil.com/

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom