V Smere-SD veria v Lajčákovo zotrvanie vo vláde, ale podľa Tomáša musí rešpektovať verdikt poslancov

Erik Tomáš, Miroslav Lajčák
Zľava: Odstupujúci minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a poslanec Erik Tomáš (Smer-SD). Foto: archívne, SITA/koláž WBN.

BRATISLAVA 2. decembra (WebNoviny.sk) – Vládna strana Smer-SD verí, že Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD) zostane na poste ministra zahraničných vecí.

Na druhej strane podľa poslanca Národnej rady SR Erika Tomáša (Smer-SD) musí Lajčák rešpektovať rozhodnutie parlamentu, ktorý prijal odmietavé stanovisko ku globálnemu kompaktu Organizácie Spojených národov (OSN) o migrácii.

Matovič postojom Smeru-SD nerozumie

Tomáš to uviedol v relácii RTVS O 5 minút 12, kde okrem iného potvrdil, že zahraničnopolitická orientácia Slovenskej republiky nebude odlišná ani po prípadnej výmene ministra.

Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič nerozumie postoju vládneho Smeru, pretože na príprave globálneho kompaktu participoval aj samotný Lajčák.

Podľa Matoviča by Slovensko malo poslať svojho zástupcu na decembrovú konferenciu v Maroku, kde by tlmočil naše výhrady k tomuto dokumentu. Rovnaké stanovisko má aj strana Most-Híd.

Postoj smerákov k otázke migrácie je nemenný

Opozičný poslanec Boris Kollár (Sme rodina) tieto postoje odmieta, pretože by to podľa neho znamenalo, že sa Slovensko prihlásilo k tomuto materiálu.

„Postoj našej strany k otázke migrácie je dlhodobo nemenný. Vzhľadom na to, aký postoj zaujal pán Lajčák k dokumentu OSN je jeho demisia logickým krokom. Aj napriek tomu, ide o rešpektovaného diplomata a my veríme, že svoje rozhodnutie odísť z postu ministra ešte prehodnotí,“ povedal Tomáš.

„Pán minister Lajčák, ale musí rešpektovať rozhodnutie Národnej rady SR, kde za odmietavý postoj hlasovala ústavná väčšina poslancov,“ doplnil.

Demisia ministra Lajčáka

Miroslav Lajčák už podal oficiálnu demisiu prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Rozhodol sa rezignovať po tom, ako Národná rada SR prijala ešte vo štvrtok uznesenie o nesúhlase s globálnym kompaktom Organizácie spojených národov o migrácii.

V súvislosti s možným nástupcom Lajčáka sa spomína meno predsedu strany Smer-SD Roberta Fica. Premiér Pellegrini nechcel tieto medializované informácie komentovať, uviedol iba, že v súčasnosti vo vláde SR nie je žiadne voľné miesto ministra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyOSN Organizácia Spojených národovSMER-SDVláda SR