V Španielsku dostávajú koronavírus pod kontrolu, už čoskoro by mala mať krajina to najhoršie za sebou

Virus Outbreak Spain
Španielsky premiér Pedro Sánchez Foto: SITA/AP

Španielsko bude mať to najhoršie už čoskoro za sebou. Povedal to vo štvrtok premiér Pedro Sánchez. Vyjadril sa tak v čase, keď parlament debatuje o predĺžení núdzového stavu týkajúceho sa pandémie koronavírusu do 26. apríla. Očakáva sa, že toto opatrenie prejde. “Oheň už začíname dostávať pod kontrolu,” povedal Sánchez poslancom v Madride. Zároveň uistil, že krajina nad vírusom „úplne zvíťazí“.

Krajina má najviac nakazených vrámci Európy

Španielsko má najvyšší počet potvrdených prípadov v Európe, až 152 446.

Celosvetovo je tak na druhom meste za USA s vyše 400-tisíc nakazenými.

Viac o téme Koronavírus

Vo štvrtok krajina potvrdila celkovo 15 238 obetí nového vírusu. Sánchez je ďalším z európskych lídrov, ktorí v posledných dňoch opatrne naznačujú, že situácia by sa mohla čoskoro stabilizovať.

Postupné uvoľňovanie opatrení

Viaceré európske štáty dokonca zvažujú od budúceho týždňa uvoľnenie prísnych opatrení. Dôvodom sú najmä obavy z možných nepriaznivých dopadov týchto obmedzení na ekonomiku.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Európska komisia plánuje tieto postupy podľa možností koordinovať. Ministri financií štátov Európskej únie budú podvečer diskutovať prostredníctvom telekonferencie o pláne ekonomickej pomoci.

Španielsko zaviedlo jedny z najprísnejších opatrení v rámci Európy. Sánchez však tvrdí, že pomohli výrazne znížiť úroveň nákazy v krajine. Európa je stále najzasiahnutejším regiónom na svete, s najvyšším počtom infikovaných aj obetí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pedro Sánchez
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska únia