V Spišskej Novej Vsi po páde lávky kontrolujú geoskenovaním ďalšie mosty a lávky

Spišská Nová Ves, prepadnutá lávka
Pohľad z dronu na chodníkový most pre chodcov a cyklistov v Spišskej Novej Vsi na Starosaskej ulici, ktorý sa koncom júla prepadol. Foto: archívne, SITA/letydronom.sk

V Spišskej Novej Vsi sa v týchto dňoch vykonáva geoskenovanie štyroch mostných konštrukcií. Kontrolujú sa mosty na Radlinského ulici, na Fabiniho ulici, lávka pri Základnej škole O. Kožucha a pri zimnom štadióne, ktoré postavili rovnakou technológiou ako spadnutý most na Starosaskej ulici.

Agentúru SITA o tom informovala Edita Gondová z mestského úradu v Spišskej Novej Vsi.

Nová lávka závisí od financií

Odborníci vytvárajú 3D model mosta technológiou, ktorá je podobná nemocničnému CT vyšetreniu.

Technológia umožňuje zistiť do hĺbky jedného metra prítomnosť vody, železa a solí v mostnej konštrukcii. Mesto postupne odborne skontroluje aj stav ostatných mostných konštrukcií či aj železných lávok.

„Veríme, že popri diagnostike súčasných mostov bude ešte v tomto roku vypracovaná projektová dokumentácia pre novú lávku na Starosaskej ulici. V prípade následnej realizácie novej lávky pre chodcov, všetko závisí od finančných možností mesta,“ vysvetlil vedúci oddelenia výstavby a dopravy mestského úradu v Spišskej Novej Vsi Milan Mucha.

Vyhlásili mimoriadnu situáciu

Na Starosaskej ulici sa 31. júla v skorých ranných hodinách zrútila lávka pre peších. Mesto z tohto dôvodu vyhlásilo mimoriadnu situáciu a miesto následne zabezpečilo.

Od 13. augusta tu začali hlavné búracie práce. Pošas necelých troch dní spadnutý most postupne odstránili. Pri jeho búraní bol prítomný aj statik, ktorý kontroloval demoláciu a pátral po príčine zrútenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edita GondováMilan Mucha