V SR je akútna potreba zvýšenia platov zdravotníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tripartita
Zľava: Prvý viceprezident AZZZ SR Milan Chúpek, predsedníčka vlády SR Iveta Radičová a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jozef Mihál na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Na Slovensku je akútna potreba zvýšenia mzdového ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov. Uvádza sa to v „Analýze súčasného stavu v zdravotníctve, vo väzbe na otvorenie pracovného trhu v Nemecku a Rakúsku a vzhľadom na situáciu v Českej republike“, ktorú v pondelok prerokovala tripartita. „Z pohľadu zodpovednosti za zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike považujeme za nutnosť vážne sa touto otázkou zaoberať a odporúčame hľadať finančné možnosti smerujúce k zvýšeniu platieb zdravotných poisťovní za výkony zdravotníckych zariadení. To následne umožní zvýšiť mzdové ohodnotenie zdravotníckych pracovníkov,“ konštatuje sa ďalej v materiáli vypracovanom Ministerstvom zdravotníctva SR.

Ako po rokovaní tripartity uviedol minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, sociálni partneri rokovali vo všeobecnej rovine, o konkrétnych otázkach diskutuje rezort zdravotníctva s Ministerstvom financií SR oddelene. K záverom sa zatiaľ vyjadrovať nechcel. Minister pritom upozornil, že v pondelok sa tripartita zaoberala iba analýzou s ohľadom na otvorenie pracovných trhov v Rakúsku a Nemecku a situáciu v Čechách, komplexnejší materiál o stave zdravotníctva bude predložený v máji. Uhliarik opätovne zopakoval, že rezort zdedil s dlhmi na úrovni okolo 200 mil. eur a že hľadá spôsoby, ako zlepšiť finančné ohodnotenie zdravotníkov aj platby poisťovní poskytovateľom. „Nie všetko sa dá urobiť za týždeň,“ povedal minister. Podľa neho počítajú s tým, že lekárov a sestry dokážu presvedčiť, aby na Slovensku ostali, on sám bol v prihraničných nemocniciach a údajne tam nenastal žiadny hromadný exodus do zahraničia.

Ministerstvo zdravotníctva v analýze dodáva, že vytváranie kvalitného pracovného prostredia a adekvátneho mzdového ohodnotenia lekárov a zdravotníckeho personálu považuje za jednu zo svojich priorít. Plánuje preto zrealizovať transformáciu nemocníc, zaviesť platby za diagnózy ale aj možnosť zdravotného pripoistenia. Tie všetky by mali pomôcť nájsť zdroje pre zdravotníkov. S navýšením celkových zdrojov do zdravotníctva zo strany rezortu financií počítať v tomto roku nemôže. Po stretnutí sociálnych partnerov to potvrdil minister financií Ivan Mikloš. Ako doplnil, podľa neho nie sú hlavným problémom v zdravotníctva peniaze. Upozornil, že predchádzajúca vláda zvýšila zdroje o 43 %, celková situácia v rezorte sa napriek tomu zhoršila. Mikloš preto odporúča efektívnejšie využívanie existujúcich zdrojov. „Zásadný problém zdravotníctva je upratať v zdravotníctve,“ vyhlásil.

Odborári z pondelkového rokovania tripartity odchádzali s prísľubom hľadania vnútorných rezerv v sektore zdravotníctva. Ako pre agentúru SITA spresnil viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR Vladimír Mojš, vláda ma ambíciu pozrieť sa na netransparentné konania a ďalšie problémy v rezorte. Potvrdil, že v máji by mal byť predložený komplexný materiál, ktorý by obsahoval pripravované systémové zmeny. Mojš však poznamenal, že je nevyhnutne nutné zaoberať sa v ňom aj mzdovými a pracovnými podmienkami zdravotníkom. „Aby sa nestalo, že nám budú odchádzať vysokokvalifikovaní ľudia za hranice,“ poznamenal. On sám priznal, že zdravotníkov oslabuje roztrieštenosť ich odborov. Podľa neho by prospelo, keby bol vytvorený jednotný tlak na zmenu.

V predloženej analýze sa rezort zdravotníctva zaoberá vplyvom otvorenia pracovného trhu v Rakúsku a Nemecku na slovenské zdravotníctvo. Upozorňuje, že existujúce prechodné obmedzenia voľného pohybu sa nevzťahovali na prácu lekárov a zdravotníkov. „To znamená, že pre lekárov a zdravotníkov sa od 1. mája 2011 prakticky podmienky nemenia,“ dodáva. Analýza reaguje aj na akciu českých lekárov s názvom „Ďakujeme, odchádzame“. Tamojšia vláda napokon schválila nové platové tabuľky pre lekárov v nemocniciach. Tie im majú zaistiť mesačne o 5 000 až 8 000 českých korún (CZK) navyše. Slovenskí odborári sa obávajú, že to môže posilniť odchod slovenských lekárov do zahraničia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan UhliarikMinister zdravotníctva Ivan UhliarikVladimír Mojš