V štafete suverénne prvenstvo Nórov

Biatlon

OBERHOF 7. januára (WEBNOVINY) –V dramatických pretekoch mužských štafiet na 4×7,5 km v rámci 4. kola Svetového pohára 2009/10 v biatlone v nemeckom Oberhofe zvíťazilo kvarteto Nórska v zložení Halvard Hanevold, Tarjei Bö, Emil Hegle Svendsen a Ole Einar Björndalen. Druhí skončili Francúzi, bronz zostal domácim Nemcom.

Poradie na čele 19-členného štartového poľa sa počas pretekov neustále menilo. V polovici trate boli prekvapujúco lídrami Lotyši najmä vďaka bezchybne strieľajúcemu Ilmarsovi Bricisovi na druhom úseku. Potom však už zobrali réžiu do svojich rúk favoriti. Na treťom úseku to bol predovšetkým súboj Nórov a Rakúšanov, výborne im sekundovali domáci Nemci a Francúzi. Na poslednom úseku však Nór Ole Einar Björndalen opäť raz dokázal, kto je kráľom svetovej biatlonovej stopy. Svojim súperom poľahky ušiel a bezpečne si prišiel po víťazstvo. V poslednom okruhu si už mohol dovoliť zvoľniť tempo, v cieli mal pred Francúzmi bezmála polminútový náskok, tretí Nemci zaostali o 42,2 s. Favorizovaným Rakúšanom nakoniec ostalo miesto až za pódiom pre medailistov, skončili na 4. priečke. Ďalšie družstvá už výraznejšie zaostali. Rusi na 5. pozícii prišli do cieľa vyše dve minúty po Nóroch. Lotyši, ktorí diktovali tempo v prvej polovici pretekov, skončili na 7. priečke. Slovensko v pretekoch nemalo zastúpenie.

Výsledky – SP – štafeta mužov na 4×7,5 km:

1. Nórsko (Halvard Hanevold, Tarjei Bö, Emil Hegle Svendsen, Ole Einar Björndalen) 1:17:03,3 h (0 trestných okruhov + 7 dobíjaní)

2. Francúzsko (Vincent Jay, Vincent Defrasne, Simon Fourcade, Martin Fourcade) +27,4 s (0+7)

3. Nemecko (Christoph Stephan, Michael Greis, Arnd Peiffer, Simon Schempp) +42,2 (0+9)