V štátnom podniku Lesy SR musí byť menej ľudí

Ján Mičovský
Ján Mičovský Foto: SITA/Dušan Hein

KOŠICE 13. septembra (WEBNOVINY) – V štátnom podniku Lesy SR musí byť menej ľudí, musia byť výkonnejší odborne i morálne, musia byť lepšie zaplatení. Tvrdí to jeden z účastníkov výberového konania na post generálneho riaditeľa Ján Mičovský. „Tí, čo zlyhali musia odísť. Do rozhodujúcich funkcií musia prísť mladí. Potrebujeme lesu a lesníctvu oddaných lesníkov, schopných veci odvážne meniť a vložiť sa do funkcie naplno. Treba podporovať a prijímať špičkových študentov. Radikálne treba znížiť počet riadiacich jednotiek – lesných závodov z 26 na 10, lesných správ z približne 156 na 120 aj lesných obvodov z 1005 na 500. Avšak na základnej úrovni riadenia v lese by mal personál pribudnúť,“ hovorí Ján Mičovský.

Podľa Mičovského lesníckou výzvou doby je pripraviť les na nastupujúce storočie klimatických, biologických a ekonomických zmien. „Kľúčom k riešeniu je výberkové hospodárenie. To podniku umožní pestovať les najprirodzenejší, najstabilnejší, najodolnejší, aj proti kôrovcovi a povodniam, a najekonomickejší. Ide o najvyššiu lesnícku pilotáž. Avšak reálnu a nevyhnutnú. Prechod bude trvať desaťročia, začať musíme hneď. Obsahom kroku je aj návrat úcty k lesu a k lesníckej práci,“ tvrdí Mičovský.

Podľa jeho názoru klientelizmus v obchode s drevom okradol podnik o milióny eur. „Odstrániť to môže dôsledne uplatňovaný princíp predaja cez internetové aukcie a týmto spôsobom by sa malo predať až 80 % objemu dreva. Asi u piatich percent predaja treba uplatniť fyzické aukcie cenných sortimentov a len zvyšok pôjde do priameho predaja. Domáci odberatelia dreva budú mať prednosť iba v jednom prípade – ak budú rovnako výhodní ako zahraniční,“ povedal Mičovský. Doložil, že všetky obchody, nákupy, predaje a prenájmy budú zverejňované na internete.

Presadiť chce aj softvérové trvalé sledovanie skutočných nákladov vložených do lesa podľa dielcov, aby drevo nepredávali lacnejšie ako ho vyrobia, pričom sa bude robiť denné elektronické sledovanie pohybu dreva s prepojením na riadenie lesnej výroby.

Mičovský je za zákaz predaja majetku, ktorý je obklopený štátnym lesom, návrat lesníkov do horární, ktoré sa prestanú rozpredávať, zákaz odpredaja „lesníckeho rodinného striebra“ – historických objektov. Vo sfére oceňovania mimoprodukčných funkcií lesa chce rozvinúť medzinárodnú iniciatívu podniku. Presadiť chce zapojenie lesa do protipovodňovej ochrany na horných tokoch povodí. Podporí prejavy osobnej statočnosti personálu pri ochrane lesa a záujmov podniku. Zasadí sa o trvalé vzdelávanie personálu. Súčasťou radenia bude prísna kontrola.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mičovský
Firmy a inštitúcie Lesy SR